Китай засява облаци, за да попълни намаляващата река Яндзъ
Китайски самолети изстрелват пръти със сребърен йодид в небето, за да донесат повече валежи на важната река Яндзъ, която на места е пресъхнала, докато части от страната са изпаднали в суша и се борят с най-тежката гореща вълна в историята, съобщава CNN.
Няколко региона на река Яндзъ стартираха програми за промяна на времето, но поради твърде слабата облачност операциите в някои опустошени от сушата части от басейна на реката останаха в режим на готовност.
В сряда Министерството на водните ресурси съобщи, че сушата в целия басейн на река Яндзъ "оказва неблагоприятно влияние върху сигурността на питейната вода за населението и добитъка в селските райони, както и върху растежа на земеделските култури"
В сряда централната китайска провинция Хубей стана последната, която обяви, че ще сее облаци, използвайки пръчки със сребърен йодид за предизвикване на валежи.
Най-малко 4,2 милиона души в Хубей са засегнати от тежка суша от юни насам, съобщиха от отдела за управление на извънредните ситуации в провинция Хубей във вторник. Повече от 150 000 души там имат затруднен достъп до питейна вода, а близо 400 000 хектара посеви са пострадали от високите температури и сушата.
Яндзъ е само една от многото реки и езера в северното полукълбо, които пресъхват и се свиват на фона на безмилостните горещини и малкото валежи, включително езерото Меад в САЩ и река Рейн в Германия. Тези екстремни метеорологични условия са подсилени от предизвиканата от човека климатична криза, предизвикана от изгарянето на изкопаеми горива.
Общностите често разчитат на тези водни басейни за икономическа дейност и правителствата трябва да се намесват с мерки за адаптиране и фондове за помощ, което струва огромни суми.