19min.bg

Китайски туристи се стичат в Пламтящите планини въпреки горещата вълна

Тази седмица туристите се стичат към живописните Пламтящи планини в Китай, за да изпитат изгарящите високи температури на фона на горещите вълни, които изпепелиха голяма част от Северното полукълбо.



Въоръжени с широкополи шапки и чадъри за допълнителна защита, туристите си правеха селфита до 12-метров термометър, който показваше в реално време температура на повърхността от 80 градуса по Целзий (176 градуса по Фаренхайт), показа китайската държавна телевизия в сряда.



Всяко лято любопитни туристи се събират в Пламтящите планини на северния ръб на Турфанска падина в китайския регион Синдзян, за да се възхитят на гофрираните им склонове от кафяво-червен пясъчник и да усетят свръхвисоката температура, която се излъчва от земята.



През последните дни температурите в Синдзян и други части на Азия, както и в Европа и Съединените щати, счупиха рекорди, което още повече задължава държавите по света да се борят с изменението на климата, което според учените ще направи горещите вълни по-чести, по-тежки и по-смъртоносни.


В неделя в отдалечено градче в Турфанска падина беше регистрирана максимална температура от 52,2 градуса, с което беше подобрен националният рекорд на Китай от 50,3 градуса, поставен в басейна през 2015 г.



В този ден в оазисния град Турпан, разположен западно от Пламтящите планини, 31 местни метеорологични станции са регистрирали температури над 45С, като максималната в пет от тях е надхвърлила 50С, съобщават държавните медии в сряда.


Фермерите в Синдзян, един от най-големите производители на памук в света, са били приканени да увеличат поливането и напояването, за да не изсъхнат посевите им под палещото слънце.



Във вторник в Пекин бе регистриран 27-ият ден с температури над 35 °C, с което бе поставен нов рекорд за най-много дни с високи температури за една година. Предишният рекорд на китайската столица беше 26 дни, поставен през 2000 г.



Горещините се случват в момент, когато пратеници на Китай и Съединените щати - най-големите емитенти на парникови газове в света - водят интензивни маратонски преговори в Пекин тази седмица за борба с изменението на климата.


 Източник: CNN