19min.media

Кметът иска по-скъп билет, СС против

 От Спаси София сме категорично против поскъпването на билетите и картите за градски транспорт!


 Все по-често в коридорни разговори, а днес и в интервю на зам.-кмета по транспорт, се прокарва идеята бюджетната дупка в транспорта да бъде запълнена чрез по-високи цени за пътниците.


 Това е неприемливо. Да прехвърлиш тежестта на близо 100 млн. евро дефицит върху стотиците хиляди софиянци, които всеки ден избират градския транспорт, е грешна политика.


Още по-абсурдно е на фона на факта, че цените за паркиране в София не са променяни от 15 години. Така се получава парадоксът ползването и паркирането на автомобил да бъдат по-евтини от обществения транспорт. Това е в разрез с всяка логика и с практиките на европейските градове с най-добър транспорт и най-високо качество на живот.


София трябва да насърчава хората да използват градски транспорт, а не да ги наказва за това. Ползващите градски транспорт не могат всеки път да бъдат изкупителната жертва, когато в бюджета липсват пари.


 Ако администрацията внесе подобно предложение, групата на Спаси София ще се противопостави категорично. И ако се стигне до решение на СОС за повишаване на цените, сме готови да го оспорим и в Съда.


Борис Бонев