КНР на 70: Няма сила, която да ни спре
Безредици в Хонконг, инспирирани отвън, не успяха да помрачат 70-годишнината на Китайската народна република, отпразнувана с невиждан и рекордно голям военен парад по Булеварда на безкрайното спокойствие пред Зимния дворец в сърцето на Пекин. Лидерът Си Дзинпин, който губи баща си в Културната революция на Мао и сам е пратен в лагер, пристигна с лимузина китайско производство и застана в типична куртка, вместо в обичайните си елегантни костюми, между своите предшественици Дзян Дзъмин и Ху Дзинтао. Тримата управляват страната през последния над четвърт век и цялото имиджово внушение беше за непрекъсната приемственост. „Няма сила, която да рпазлюлее нашата велика нация“, заяви от трибуната на императорския дворец Си. Това беше и неговият отговор на поредния взрив на насилие по улиците на Хонконг, където младежи с познатите от други „нежни революции“ символики и модели опитаха да трошат и да разбиват, влязоха в стълкновения с полицията. С 15 000 участници парадът в Пекин, разиграл се пред Зимния дворец надмина онези от Червения площад в Москва, като войските бяха строени на не по-малко прочутия Тянанмън. Китай показа новите си оръжия – хиперзвукови дронове и интерконтинентални балистични ракети, хвърчащи коли за патрулиране и още ред новости.
Британският Гардиън коментира, че Си е най-силният китайски лидер след Мао, което обяснява и всички внушения пред камерите – куртката, портрета на основателя на КНР – призната първо от СССР, а втора от България.
„Няма сила, която може да спре китайския народ да се движи напред“, заяви президентът пред огромното множество от униформени и граждани. Тръгнала от крайна бедност след Втората световна война, за 42 години икономическа реформа Китай вече е производител №1 в света и втора икономика на планетата, като още в следващите 10 г. ще задмине САЩ.
Рязкото намаляване на бедността в света през последното десетилетие и рязкото нарастване на зелените площи за същия период в глобален мащаб се дъжат именно на КНР.