19min.bg

КНСБ: Държавата да сложи пределно допустими цени на дезинфектантите

Държавата да сложи пределно допустими цени на продуктите, които са необходими за ограничаване на коронавируса, поне на дезинфектанти.


Това поиска лидерът на КНСБ Пламен Димитров в началото на средата на представителите на синдикатите при президента Румен Радев, предаде 24 часа.



Димитров разказа за спекула с цените на дезинфектантите. Самият той си си купил от магазина 50 мл гел за 13 лева, а от фирма му се обадили и му разказали, че са им продали 1 литър дезинфектант за 900 лева.


Това е безумие, което трябва да бъде ограничено час по-скоро, призова той. Според него това може да стане, като се осигурят продуктите от държавата - и спирт, и дезинфектанти, и се възложи с обществена поръчка на определени фирми да ги разпространяват, които да гарантират приемливи цени. Предпазните средства и дезинфектанти трябва да бъдат осигурени не само за болниците, но и за транспортната система, както и БДЖ, призова Димитров. И поиска да бъдат гарантирани доставки, защото те или липсват в мрежата, или са на високи цени.


Хората са най-голямото богатство, затова трябва да помислим какво следва след кризата, как да помогнем за запазване на работни места, запазване на сектори в икономиката и на най-засегнатите българи, които са на ръба по отношение на доходи, призова президентът Румен Радев.


Синдикатите адмирирали усилията и подкрепяли по всякакъв начин работещите на първа линия медицински специалисти и настояха здравния министър Кирил Ананиев час по-скоро да консултира с тях начина, по който ще се изплащат допълнителните възнаграждения, определени от правителството. Те трябва да бъдат гарантирани за времето на действие в такива екстремни ситуации, а не само в извънредното положение, защото не съм убеден, че пикът ще премине толкова бързо, каза Димитров.


От КНСБ са пратили на социалния министър Деница Сачева вижданията си за промяна на Кодекса на труда. Държавата да гарантира плащането на брутно трудово възнаграждение на работника от 60% за срока и на извънредното положение и след това, искат синдикатите. И останалите 40% да бъдат задължение на работодателя, който да може да ги плати и след това, да има гъвкавост за 1-2 месеца. За да се гарантира на работниците, че ще могат да си хранят семействата, обясни Димитров.