КНСБ заплашва с отмяна на Закона за държавния служител заради осигуровките
Само 130 милиона евро ще спести държавата до края на годината от намаляването на разходите за персонал и въвеждането на 20% лична осигуровка за държавните служители, изчисляват от КНСБ. За догодина очакваният ефект е до 400 милиона евро.
Правителството, синдикатите и бизнесът не постигнаха съгласие по темата. Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че ако държавните служители започнат да плащат осигуровки за своя сметка, синдикатът ще поиска отмяна на Закона за държавния служител.
От КНСБ настояват всички служители в администрацията да преминат на трудови правоотношения с равни права и задължения.
Синдикатът критикува и факта, че мерките няма да засегнат системите на МВР и Министерството на отбраната.
Главният икономист на КНСБ Любослав Костов посочи, че дори при компенсация на заплатите държавните служители ще получават по-малко. При нетна заплата от 945 евро спадът би бил около 21 евро месечно до края на годината.
От КНСБ настояват спестените средства от незаети щатове да бъдат използвани за компенсиране на доходите в публичния сектор заради инфлацията.
Кирил Пламенов