19min.bg

Кого изкуственият интелект ще остави без работа?

Изкуственият интелект (ИИ) може да предизвика "значителни смущения" на пазара на труда и да застраши милиони работни места по света, ако разгърне потенциала си, твърди Goldman Sachs.

Генеративният изкуствен интелект, като ChatGPT, може да замени до 300 милиона работни места на пълно работно време в световен мащаб, според оценки, споделени в доклад, публикуван от инвестиционната банка в неделя. Технологията, която може самостоятелно да създава нови материали, представлява "голям напредък с потенциално големи макроикономически ефекти", твърди Goldman Sachs.


Според Карл Бенедикт Фрей и Майкъл А. Озбърн най- уязвимите професии от изкуствения интелект са телемаркетинг, шивачи, чиновници, модели, агенти недвижими имоти, касиери. Най-слабо засегнати ще бъдат лекарите, терапевтите, социалните работници: Виж графиката:




Според Goldman Sachs приблизително две-трети от работните места в САЩ и Европа са изложени на "някаква степен на автоматизация на ИИ", докато генеративният ИИ може да се използва като заместител на една четвърт от настоящите работни места.

"Въпреки значителната несигурност около потенциала на генеративния ИИ, способността му да генерира съдържание, което е неразличимо от създаденото от човека, и да премахва комуникационните бариери между хората и машините отразява голям напредък с потенциално големи макроикономически ефекти", заявиха от Goldman Sachs.


В същото време в доклада се посочва, че повечето отрасли са само "частично изложени на автоматизация", поради което е по-вероятно те да бъдат "допълнени, а не заменени от ИИ". Според изчисленията около 7% от длъжностите в САЩ могат да бъдат заменени от ИИ, като 63% от тях ще бъдат допълнени от иновативната технология, а 30% няма да бъдат засегнати от нея.

Goldman Sachs твърди също, че в миналото позициите, които са били изместени от автоматизацията, са били компенсирани от създаването на нови работни места и професии, което е увеличило стойността на стоките и услугите.

"Комбинацията от значителни спестявания на разходи за труд, създаване на нови работни места и по-висока производителност за не изместените работници повишава възможността за бум на производителността, който значително да повиши икономическия растеж", се казва в доклада.

Според Goldman Sachs широкото внедряване на изкуствения интелект в крайна сметка би могло да увеличи годишния глобален БВП със 7%.