19min.bg

Кокошките се изчервяват, когато са развълнувани - също като хората: Проучване

Зачервяването на лицето от ярост може да изглежда като уникална човешка черта.

Но според учени от Франция кокошките също се оцветяват в червено по време на "негативни ситуации на силна възбуда".

В новото изследване пилетата са били хранени с вкусно лакомство от червеи или са били улавяни от един от изследователите, докато камерите са записвали лицата им.


Въпреки че пилетата се оцветяват в червено, когато са щастливи, учените установяват, че те се оцветяват най-много, когато са разтревожени или развълнувани.

Пилетата имат много кръвоносни съдове в близост до повърхността на кожата на лицата си, така че кожата става яркочервена, когато притокът на кръв се увеличи. 


За да проверят дали и при пилетата има подобна реакция, изследователите от Френския национален изследователски институт по земеделие, храни и околна среда (INRAE) наблюдават шест кокошки носачки от Съсекс в продължение на три седмици

Птиците били хранени с вкусно лакомство от брашнени червеи или били улавяни от изследователите и държани с покрити крила в продължение на една минута. 


През това време пилетата са внимателно записвани, като са събрани 18 000 различни снимки на лицата им.

С помощта на компютърна програма, разработена от изследователите, те успяват да забележат, че пилетата се зачервяват много повече по време на периоди на възбуда.

Г-жа Суле казва: "В нашето проучване установихме, че кокошките се изчервяват в положителни ситуации на висока възбуда, свързани с награда и удоволствие.

Но най-силно зачервяване се наблюдаваше в негативни ситуации на висока възбуда, например когато хванахме кокошките.


Не е известно точно защо пилетата се изчервяват по този начин, но г-жа Суле предполага, че това може да има "сигнална функция" за показване на емоционални състояния на други птици.

В същото време по-бледото лице е знак за "спокойствие и удовлетворение", тъй като пилетата, които си почиват, са слабо зачервени, докато нещо не ги развълнува.

Изследователите са успели да използват тази информация, за да видят как пилетата са свикнали с хората с течение на времето.

Група от 13 пилета бавно се аклиматизира към хората, докато други 13 са оставени сами.

Групата, която била аклиматизирана, запазила по-светъл цвят на кожата, което показвало, че е по-спокойна, когато експериментаторът бил наблизо. 


Изследователите твърдят, че това може да бъде тест за силата на връзката между хората и пилетата и да покаже кога пилетата се чувстват по-комфортно сред хората.

Г-жа Суле добавя: "В по-общ план тези нови лицеви маркери за емоции биха могли да се използват при други видове птици, отглеждани в плен в рамките на програми за опазване или като домашни любимци.

В статията си, публикувана в Applied Animal Behaviour Science, изследователите пишат, че разбирането на емоционалните или "афективните" състояния на птиците е от ключово значение за "разбирането на тяхната чувствителност".

Въпреки това оценката на степента, в която животни като пилетата изпитват емоции, е изключително трудна.