19min.media

Колко взеха Доган, Домусчиев и Ковачки от "студения резерв" при Борисов?

Покрай ТЕЦ "Варна" и Ахмед Доган студеният резерв стана гореща тема.  


Всъщност няколко ТЕЦ-а, свързани с известни бизнесмени, от години имат договори с държавата да поддържат неработещи мощности в готовност да се включат към електроенергийната  система на страната, ако по някаква причина възникне недостиг на ток. Тези договори са много доходоносни, пише Сега.  


 


Има ли "топъл резерв"


 


 


 


   Всяка електроенергийна система е съвкупност от мощности за производство на енергия, потребители, свързващите ги електропроводи на различни нива на напрежение и различни трансформаторни и възлови подстанции. Процесите са сложни - по едно и също време различни производители и потребители се включват в мрежата, а други се изключват. Нещата допълнително се усложняват, ако възникнат неочаквани сериозни смущения - като аварии и природни бедствия. За да се предпази електроенергийната система от такива рискове, са въведени три нива на защита:


Европейското правило е, че студеният резерв трябва да бъде в рамките на най-голямата единична генерираща мощност в националната електроенергийна система. За България тази мощност е 1000 МВт - всеки от двата блока на АЕЦ „Козлодуй”.


Студеният резерв преди 


До 2013 г. студеният резерв беше определян със заповед на министъра на енергетиката в размер до 1000 МВт. Средствата, с които се заплаща осигуряването на „студен резерв” на съответните производители, се събират от всеки всеки краен потребител чрез цената за достъп до електропреносната мрежа, тоест този разход се добавя в крайната цена на всеки един потребител на електрическа енергия в България. С цел намаляване на крайната цена на потребителите със заповед на министъра на енергетиката от юни 2013 г. студеният резерв беше намален на 500 МВт. През същата година Електроенергийният системен оператор започна да провежда търговете за студен резерв, като КЕВР определя горна граница на цената за МВтч. В периода 2013-2018 г. основните доставчици на студен резерв, определени чрез конкурс, бяха генериращите мощности от централи на Христо Ковачки (ТЕЦ “Бобов Дол”, „Брикел”, Топлофикация-Русе, ТЕЦ „Марица 3”), Кирил Домусчиев („Биовет”-Пещера), ТЕЦ „Свилоза” и държавната ТЕЦ „Марица Изток 2”. В следващата таблица са показани сумите, които всички потребители са заплатили за осигуряване на студен резерв в периода 2013-2017 г.