19min.media

Колкото за Ф16, толкова и за Турски поток от джоба ни

България ще инвестира толкова пари в Турски поток на Русия, колкото в американски самолети Ф16, което едва ли е случайно. Интересното е обаче, че инвестицията в газовата тръба излиза колкото щеше да бъде в Южен поток, но транзитът през страната ни – т.е. парите, които ще вземаме от транзитни такси, ще бъдат поне 5 пъти по-малко. Или при оценка 400 млн. долара преди, сега евентуално ще вземаме 80 млн.долара – по-малко, отколкото влизаха в Булгартрансгаз до момента. Реално, печалбата ще бъде още по-малка. Защо? Ще добавяме такса на Турция за минаването на газа ни през нея, докато досега тя ни плащаше за транзита през наша територия. Напомняме, че с парите от въпросния транзит е възможно субсидирането на топлофикациите. Намаляването им означава


Всичко това стана ясно от иначе скучно съобщение на Булгартрансгаз. Дружеството обяви в края на миналата седмица, че е „готово да се ангажира да реализира проекта за продължение на газопровода Турски поток през България, след постигнатия положителeн резултат в икономическия тест”.  Решението е наречено „окончателно”. Прогнозните инвестиционните разходи на проекта възлизат на 2 767 115 441 лева без ДДС, пише държавната компания.


Засега заявки за тръбата имаме само от Сърбия, чието потребление е съпоставимо с нашето – само по 3 млрд.куб.м. срещу досега преминавалите през България 13 млрд. само за Турция. Няма никакви гаранции за включване на Унгария, Австрия, Хърватия или Словения, които биха могли да докарат нещата до транзитни такси за нещо като 80 млн.долара годишно. Дори при тях проектът би се изплатил за 21 години. Южен поток, спрян от българска страна с писмо на тогавашния и сегашен вицепремиер Екатерина Захариева, щеше да се изплати за 4 до 5.