Компании у нас завъртели оборот от 22,6 млрд. лв, а платили само 220 млн. данъци
Десетте най-големи компании в България с общ оборот от 22,6 млрд. лева, или около една четвърт от цялата икономика, са платили символичните 220 млн. лева данъци за 2015 година. В същото време тече последно предупреждение към 21 000 длъжници на НАП, сред които много музиканти, актьори и певци за това, че са закъснели с плащането по данъчните си декларации, подадени до края на април.
Данъчният експерт Димитър Събев даде пример пред бТВ с пивоварна компания, която е с 201 млн. лева брутна печалба.
След като се махнат разходите, има около 70 млн. лева оперативна печалба, която започва да се намалява с най-различни пера. 57 млн. лева са дадени на собственика на компанията в Нидерландия като разходи за търговска марка.
11,6 млн. лева пък са административните разходи извън България. Компанията е платила 111 000 лева данък, но процентно погледнато спрямо тези 201 милиона, това е капка в морето, посочи Събев.
Общо продажбите на бирения концерн, регистриран в Нидерландия, са 3,6 млрд. долара, дружеството е платило 130 млн. долара данъци, което е 3,6% от продажбите.
„Нидерландска компания държи търговската марка, нашата компания й плаща лиценз и няма печалба”, обясни Събев.
Компанията майка има две или дружества в България и едното от тях притежава магазините, като се получава така, че плащат наем на себе си. Парите напускат България, осчетоводяват се като разход и данък не се плаща, посочи експертът.
Събев направи сравнение и с петролен концерн от Русия, който има монопол у нас и твърди, че в България работи на загуба.
Приходите на тази компания са 95 млрд. долара и са двойно по-големи от брутния вътрешен продукт на България. Декларираната печалба в Русия е около 5 млрд. долара, а платените данъци в Русия са 1,5 млрд. долара, изтъкна той.
„Дружеството в Нидерландия си плаща добре данъците, в Русия дори си плащат данъците, а в България фактите са, че тези компании са на загуба години наред и те не плащат”, обобщи данъчният експерт.
„Това е европейски проблем. Има дори термин за това – казва се „надбягване към дъното”. Една страна, за да привлече един чуждестранен инвеститор, си сваля данъчната ставка. Другите страни също го правят и започва надбягване към дъното към все по-ниски данъчни ставки”, отбеляза Събев.
Той има информация, че данъчни консултанти в Белгия и Холандия рекламират България като място за инвестиции, но не защото корпоративният данък е 10%, а защото може да не го плащат.