19min.bg

Конференцията на ЕС подкрепи по-задълбочената интеграция, десните се оттеглиха

В събота европейските политици на конференцията за обновяване на ЕС подписаха проект за задълбочаване на интеграцията, което накара група депутати от десницата да се оттеглят от проекта, съобщава Политико.




Конференцията "Бъдещето на Европа" беше създадена миналата година с цел да събере на едно място граждани и политици от целия ЕС, които да предложат идеи за цялостно преустройство на блока.




На заседание в Страсбург в събота пленарната сесия на конференцията, съставена от представители на институциите на ЕС, националните парламенти и гражданските групи, одобри повече от 300 предложения. Сред тях са премахването на националния вот, предоставянето на правото на Европейския парламент да предлага законодателство, повече инвестиции в смекчаването на последиците от изменението на климата, създаването на "съвместни въоръжени сили" и транснационални избирателни списъци.


 


 


В текста се отбелязва, че е имало "различие във вижданията" дали присъединяването на нови държави към ЕС трябва да продължи да изисква единодушното съгласие на настоящите членове, както и "различни виждания" относно "степента, в която трябва да има съвместни въоръжени сили".




"Наистина съм много развълнувана днес, защото това е исторически момент за нашата европейска демокрация", заяви пред репортери Дубравка Шуица, европейски комисар по въпросите на демокрацията и демографията. "Повече от щастлива съм, защото ангажирахме гражданите, а те бяха много ангажирани и наистина ме изненадаха. "




Сега предложенията ще бъдат разгледани от изпълнителния съвет на конференцията, който се очаква да представи окончателния доклад на председателите на институциите на ЕС на 9 май. Доколко плановете ще се реализират, зависи до голяма степен от правителствата на страните членки на ЕС, много от които не изразиха голям ентусиазъм по отношение на проекта.


 


 


"В началото на целия този процес имаше много скептицизъм", заяви евродепутатът Ги Верхофстад от групата "Обнови Европа", съпредседател на изпълнителния съвет заедно с Шуица. Но сега, според него, "всички са се убедили, че това е много сериозно начинание и . . . много обещаващ път напред за Европейския съюз".




Широк кръг европейски законодатели - от дясноцентристката Европейска народна партия до групата на левите - подкрепиха предложенията.




"Федералната държава на #Европа ще стане реалност!", написа в Туитър евродепутатът от Зелените Никлас Нинас. "Това ще промени света завинаги!"


 


Но не всички.

Евродепутатите от десните групи "Идентичност и демокрация" (ИД) и "Европейски консерватори и реформисти" (ЕКР) отказаха да подкрепят предложенията с аргумента, че те не отразяват общественото мнение в ЕС.




"Самият подбор на гражданите, участващи в конференцията, беше много погрешен", се казва в изявление на групата ECR. "Проучванията показват, че гражданите, които подкрепят по-централизиран Съюз, са много по-склонни да приемат поканата за участие в гражданските панели на конференцията, отколкото тези, които са по-скептични. "




Групата заяви, че отхвърля "идеята, че заключенията, до които се стига, представляват израз на волята на европейците и . . . с настоящото [се оттегля] от Конференцията за бъдещето на Европа"


 


"Да се откажем от този фарс беше единственият правилен ход", заяви в Twitter шведският евродепутат от ЕКР Чарли Ваймерс.


 


 Снимка: БГНЕС