Конфискуваните руски активи да се продадат за възстановяването на Украйна: Шарл Мишел
ЕС трябва да конфискува и продаде руските активи, които е иззел, и да използва приходите за възстановяване на пострадалата от войната Украйна, заяви председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел.
Предложението повтаря идеята, която вече беше лансирана в Съединените щати, и идва в момент, когато оперативните групи на ЕС и САЩ издирват и конфискуват яхти, имения, банкови сметки, хеликоптери и произведения на изкуството - собственост на руски олигарси, санкционирани от Запада.
В началото на миналия месец ЕС съобщи, че е замразил активи на стойност 30 млрд. евро, свързани с включени в черния списък лица от Русия и Беларус. Въпросът сега е какво да се прави с тези активи.
"Лично аз съм абсолютно убеден, че е изключително важно не само да се замразят активите, но и да се даде възможност те да бъдат конфискувани, за да бъдат предоставени за възстановяването на страната (Украйна)", заяви Мишел пред информационната агенция "Интерфакс-Украйна".
Той е първият високопоставен служител на ЕС, който предлага конфискация на активите на олигарсите, потвърди говорителят му пред АФП.
През април правителството на Украйна оцени разходите за възстановяване след войната на поне 600 млрд. долара (565 млрд. евро).
ЕС, САЩ, Великобритания и Канада постоянно разширяват списъците си с богати руснаци, за които се смята, че са повлияли или са се възползвали от инвазията на Москва в прозападната ѝ съседка.
Миналата седмица президентът на САЩ Джо Байдън предложи конфискуваните активи на олигарсите да бъдат "продадени", за да се "поправят вредите, причинени от Русия, и да се помогне за изграждането на Украйна".
Но Американският съюз за граждански свободи предупреди, че всяко законодателство в този смисъл може да наруши защитата на справедлив процес, тъй като набелязаните олигарси няма да имат възможност да оспорят конфискацията.
Подобни правни опасения предизвикват и действията на ЕС в същата посока, признава Мишел, който е юрист по образование.
Конфискацията на активите на санкционираните лица "не е толкова проста" и би била "труден и дълъг процес", каза той.
Но той заяви, че е възложил на правната служба на Европейския съвет да измисли начини за осъществяването му "в съответствие с принципите на правовата държава".