Костов с ясна визия за К19
Кризисният контекст
Пандемията от Covid 19 нанася поражения върху живота, здравето и трудоспособността на хората и създава висок риск от претоварване на здравната система, заради невъзможност да поеме големия брой нуждаещи и недостиг на ресурси за лечение.
Самите противодействащи мерки на разпространението на епидемията изключват значителна част от демократичните институции и ограничават правата и свободите на гражданите.
Обществото се атомизира, престава да упражнява контрол върху властите. Политическото устройство става силно уязвимо от всевъзможни рискове.
Извънредното положение, карантината и социалната изолация прекратяват дейността на значителни икономически сектори; намаляват търсенето и предлагането, а тяхното самоусилване причинява нарастване на безработицата, спадане на доходите, обезценяване на капиталовите активи и недвижимите имоти.
Възможно е мерките да причинят намаляване на БВП в мащабите от 1996/1997 г.
Контекстът очертава несигурност за живота и здравето и благосъстоянието на българските граждани и сочи висока степен на уязвимост на страната. Затова пандемията е опасна за националната сигурност.
Фази на управление на кризата
Първо трябва да уточним, че здравната криза се съпътства от две опасности. Едната е от загуба на здраве и живот вследствие заразата, а другата е здравната система да не може да се справи с лечението на заразените.
Второ, необходимо е да определим критерии, кога двете опасности са предотвратени.