Кръгът Капитал въвлича Дянков във война с бг трезорите
Разправа с българските банки ли е точка първа от дневния ред на финансовия министър? Този въпрос си задават малкото читатели на в. Капитал, видели първия залп от една война с родните трезори.
Подписана с редакционен псевдоним статия, която се позовава на данни, с които "вестникът разполага", без да се казва откъде, заклеймява държането на парите на българските държавни фирми в наши банки, а не в чужди.
За повод на текста са използвани думи на финансовия министър от миналата неделя, казани по Нова телевизия:“три – четири финансови институции са държали огромна част от парите на държавните предприятия”.
Всъщност, българските банки са общо 5. 4 държат не огромна част, а половината от депозитите на държавните фирми. През 1 пък минава бюджетът на София. Това е съвсем нормално – държавата да подкрепя родния, а не чуждия бизнес в условията на криза.
Особено като се знае, че западните банки изтеглиха парите си от страната и оставиха своите местни клонове да оперират със средствата, които сами привличат от нашето население. Това пък доведе до вдигане на лихвите по депозитите до лудост. Оттам скочиха и лихвите по кредитите. Което беше причина за блокиране на българския бизнес и надуване на междуфирмената задлъжнялост до небивали висоти.
Веригата е ясна на всеки средно интелигентен човек и е редно да се запитаме на какви се правят онези, които заклеймяват патриотизма в бизнеса?
Всъщност става въпрос за уреждане на стари сметки между олигарси, но защо ли на гърба на финансовия министър, който и без друго е под канонада от всички страни?!
Достатъчна му беше характеристиката, дадена от най-богатия българин според класацията на СЛАВА Васил Божков: “неуравновесен министър”.
Кръгът Капитал от дълго време воюва от трибуната намаляващото си количество медии (в петък спря и ре:тв) със собствениците на Централна кооперативна банка и Корпоративна търговска банка. Най-меко казано не е близък и с останалите притежатели на банки в България – тези на Общинска, Инвестбанк и Първа инвестиционна банка. Същият кръг открито лансира чужди банкови институции и дори участва в ръководството на техни консултативни органи.
В това няма нищо лошо и е право на всеки да си избира приятелите, освен ако под благовиден предлог не бъде въвличана неопитната нова администрация в ненужни за нея войни.
Защото зад всяка от българските банки стои национален бизнес, който пък храни стотици хиляди семейства у нас при застрашително скачаща безработица.
Нещата са свързани и с друга новина. Димана Ранкова, близка до боса на кръга Капитал Иво Прокопиев, влезе в ръководството на Българската банка за развитие. Чрез тази институция Станишев наля пари от излишъка, за да се оживи банковият сектор и нашата финансова система единствена в Европа е на печалба. Ако и Борисов реши да даде пари, които банките да пуснат като кредити на бизнеса, ББР е органът, през който ще мине. Съдейки по канонадата откъм Капитал и назначението, едва ли ще стигнат до атакуваните през уикенда трезори.
Любопитно е финансовият министър Дянков да види до какви резултати ще доведе проверката, която в момента тече в Комисията за финансов надзор, чийто зам. при Тройната коалиция беше същата Димана Ранкова. Във висшите кръгове вече се говори, че ще има скандални разкрития.