19min.bg

Кражбите на електроенергия ощетяват както ЕРП-тата, така и потребителите

Кражбите на ток са сериозен проблем на българското общество. Над 11 500 са установените случаи на кражби на ток в цялата страна през 2018 г., сочат данните на трите електроразпределителни дружества. Изнесените от трите ЕРП-та данни по време на дискусия по темата показват, че сега действащите регулации не са ефективни. Само за Западна България, на територията на ЧЕЗ, 21% от констатираните с протокол кражби на ток са рецидив, т.е. повтаряеми. Малко по-ниски са цифрите в останалата част на България.


Санкциите за крадците на ток трябва да са такива, че да имат възпиращ характер, но и при новите правила за измерване на електрическата енергия, подготвени от КЕВР, да крадеш ток е по-евтино, отколкото да си коректен потребител. Това става ясно от проекта на регулатора. Според тях крадената енергия се плаща по 20 ст. с ДДС, а редовните потребители плащат по 22 ст. И докато от КЕВР говорят за „справедливо“ плащане на открадната енергия, ние си задаваме въпроса, за каква справедливост говорят от комисията, при положение, че единственият справедлив подход към крадците трябва да бъде справедливо наказание. Крадците на електроенергия ощетяват и потребителите, освен ЕРП-тата.


Събраните суми от едни наистина високи санкции биха могли да се използват в енергиен фонд или да постъпват във фонда за енергийна сигурност, или да се акумулират във фонд, който да се използва за подпомагане на енергийно бедните потребители.


В свое становище до КЕВР Федерацията на потребителите също призовава да се преприемат мерки за осигуряване на условия за предотвратяване на кражбите чрез „много по-строги санкции за крадците на електроенергия, както е в редица европейски държави“. В Германия, например, срокът за таксуване при констатирана кражба на електроенергия е 6 месеца, за остойностяване на кражбата се използва пазарната цена, а не по-ниската цена на технологичния разход.