19min.bg

Кражбите са дейност №1 на МРРБ и АПИ: ИПБ


Срещу изхарчени милиарди левове през 2022 г. АПИ извърши основен ремонт само на 7 км. републикански пътища и 1 селскостопански надлез, алармира Институтът за пътна безопасност (ИПБ), който обвини агенцията в корупция. За тези "неимоверни усилия" шефовете на АПИ са получили допълнително близо 300 хил. лева за постигнати "високи" резултати за м.г., посочват в позиция до медиите от института. Те настояват за незабавната оставка на министър Иван Шишков и УС на АПИ.


„Поискахме отчетите за дейността на агенцията, които се предоставят всяко тримесечие на шефа на МРРБ. Получихме отказ с мотив, че “исканата информация не попада в приложното поле на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) и няма качествата на обществена информация”", поясниха от ИПБ.


За експертите от института отказът не е изненадващ, но всъщност нарушава ЗДОИ.  Според експерите в отговора си АПИ умишлено е изпуснала онази част от текста, която гласи: "относно дейността на задължените по закона субекти". Именно такъв субект се явява и самата агенция, но при предоставянето на тази информация гражданите ще научат за въпросните 7 км. срещу изхарчени милиарди левове през 2022 г.


“От тези отчети гражданите щяха да разберат, че корупцията и кражбите са дейност №1 на МРРБ и АПИ, която струва милиарди левове и стотици невинни жертви по пътищата на страната ни", пишат още от ИПБ.