19min.bg

Кремъл принуди за мир Сарадж и Хафтар, като ги сложи около 1 маса

За разлика от италианския премиер Конте, който се опита да събере на една маса воюващите в Сирия лидери Фарадж и Хафтар, но те отказаха да се явят при него по едно и също време, даже без да присъства, руският президент ги принуди за повече. Неговият външен министър Лавров, поканил за случая турския си колега Чавушоглу, посрещнат с шеговитото: „Откога не сме се виждали“, а не бяха от 3 дни, наложи на маршала и премиера не просто да проведат 6 часа преговори на една маса. Но дори и да изготвят споразумение за трайно прекратяване на огъня. Временно е в сила от неделя по заповед на Путин и Ердоган, отправена при откриването на Турски поток.


Освен „определения прогрес“ – начало на диалог и обещания да не се стрелят, се определят зони за сигурност в Либия – по примера на руската концепция за Сирия, което на практика ще изолира терористичните анклави, а впоследствие ще ги заличи. Слага се началото и на политически процес в страна, в която парламентът – демократично избран и подкрепян от маршал Халифа Хафтар и неговата армия, и премиерът Файез Ал Сарадж, който е международно признат, но не е с мандат от парламента, както изисква системата в правовите държави, водят гражданска война. Знае се, че Русия, Франция и Арабският свят стоят зад депутатите, а Турция и донякъде Италия като бивш колонизатор – зад правителството.


Още в неделя, на 19 януари, според споразумението от миналия уикенд между Путин и Меркел, Берлин ще бъде домакин на мирна конференция, която трябва да предотврати де юре разпадането на огромната де факто разделена страна. Това е много важно за ЕС, понеже Либия е основното място за генериране на трафик на икономически бежанци от Африка, чийто краен север представлява, към Евросъюза. Тази вълна е много по-опасна за нас от сирийско-иракско-афганистанския поток през Турция, защото е много по-потенциално огромна.



Снимка: Medyascope