19min.bg

Кризата на доверието в Макрон увеличава шансовете на Льо Пен да стане президент: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Резултатите от неотдавнашна анкета показват колко непопулярен е стилът на управление на Макрон сред французите, пише германският вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung. Пандемията на коронавируса засили общественото недоволство. В същото време, идеите на критичната към Европа Марин Льо Пен получават все повече и повече одобрение.

Както отбеляза говорителят на френското правителство Габриел Атал, той мечтае за избори без Марин Льо Пен, но в действителност всичко е различно: 52-годишният кандидат за френски президент има всички перспективи да влезе в решаващия кръг за гласуване следващата пролет. Пандемията на коронавируса унищожи последните остатъци от оптимистичния дух, излъчван от Еманюел Макрон, когато встъпи в длъжност през 2017 г.

Здравната криза показа колко много французи сега споделят идеите на Льо Пен за ограждане, защита и връщане към националистически мироглед. Институтът за изследване на общественото мнение Opinionway проведе мащабно проучване във Франция, Германия, Италия и Обединеното кралство по поръчка на мозъчния тръст Cevipof, показвайки как пандемията е повлияла на общественото мнение. Резултатите за Франция бяха частично тревожни, пише германският вестник. „Здравната криза отново засили структурната политическа криза на доверието във Франция“, каза политическият анализатор Бруно Котрец от Cevipof.

Още протестите на „жълтите жилетки“ разкриха кризата на представителната демокрация. Оттогава Макрон не е в състояние да намали съмненията за това. За разлика от подобни правителства в страни, сравними с Франция, френският президент до голяма степен управлява държавата, заобикаляйки парламента. Важни решения се вземат от тесния кръг на Съвета за защита от коронавируса, пише Frankfurter Allgemeine.

Заседанията се провеждат в атмосфера на „военна тайна“, дори членовете на кабинета нямат достъп до протоколите от заседанията. Освен това Франция обяви извънредна ситуация в здравеопазването, което дава още повече изпълнителна власт. 55% от анкетираните във Франция критикуват принципите на демокрацията в своята страна. Сред германците броят на недоволните от демокрацията е 32%.