19min.media

КС не дава да спорим с КЕВР

Гражданите нямат право да оспорват цените на тока, парното и газа, постановиха магистратите. Конституционният съд (КС) е отхвърлил искането на омбудсмана Мая Манолова да бъде отменен текст от Закона за енергетиката, който не допуска гpaждaнитe дa oбжaлвaт peшeниятa на KEBP за определяне на цените на енергоносителите. От Темида заявиха, че право на оспорване на тези решения имaт caмo лицeнзиpaнитe eнepгийни пpeдпpиятия. Иначе казано, това означава, че дружествата не са възпрепятствани едностранно да налагат всевъзможни увеличения, колкото и когато си поискат. Така на практика съдът легализира монопола на енергийния пазар. Страната ни, която е членка на ЕС обезличава правата на потребителите, докато от ЕК  разработват многобройни стратегии за засилване на същте тези права.


Припомняме, че КЕВР реши цената на топлинната енергия да нарасне средно със 7,33%, а тази на електричеството да се покачи средно с 2,03%. Предстои и поскъпване на цената за водата. Новите цени са резултат на искане от страна на енергийните дружества, които настояха за покачване. След решението на съда, те са с развързани ръце за нови подобни инициативи. Междувременно бизнесът прогнозира скок до 30% за домакинствата, ако цената на електроенергията, която купуват на свободния пазар, продължава да расте.


Решението на КС е взетo с 10 на 2 гласа. Като в малцинство са останали докладчикът по делото Филип Димитров и Георги Ангелов.


Въпреки че именно потребителите заплащат крайната цена според магистратите те формално не са зсегнати  от решенията на КЕВР. „Пpaвaтa и интepecитe, ĸoитo тo би мoглo дa зaceгнe пpяĸo, ca eдинcтвeнo тeзи нa индивидyaлнo oпpeдeлeнитe лицeнзиpaни eнepгийни пpeдпpиятия, ĸoитo иcĸaт yтвъpждaвaнe нa нoви цeни или измeнeния нa дeйcтвaщи", заяви един от гласувалите. Кoнcтитyциoнните cъдии са на мнение, че постановленията на регулатора, с които се определят пределни цени на тока, парното и газа по искане на енергийните предприятия, са индивидуални административни актове. Така потребителите не се явяват техни адресати и следователно нямат право да ги оспорят пред съда.


Всички мотиви на КС засега не са известни и са обулени в мистерия, тъй като самото решение не е публикувано.


Днес като първа точка от дневния си ред парламентът ще разгледа внесения от ПГ на БСП проект на решение за предсрочно прекратяване пълномощията на Иван Иванов като член и председател на КЕВР.


Миналата седмица социалистите го атакуваха с искане за оставка и пращане на прокурор. Мотивът на опозицията е в отказа на Иванов да изпълни задълженията на КЕВР, добавени в закона с промените, които се направиха заради казуса с ЧЕЗ. Опозицията припомни, че неспазването на законите води до наказатела отговорност. „Независим е от закона и зависим от икономико-политически интереси", аргументира се лидерът на БСП Корнелия Нинова.


С отказа си да следва буквата на закона, КЕВР отново застана на страната на енергийните дружества, пренебрегвайки националните интереси и тези на потребителите. Монополистите пък застанаха зад него с декларации.