19min.bg

КС решава на 8 февруари може ли министърът на правосъдието да иска освобождаване на главния прокурор

Конституционният съд (КС) ще се произнесе на 8 февруари дали министърът на правосъдието има право да иска предсрочно освобождаване от длъжност на главния прокурор. Отговорът му се чака от настоящия министър Надежда Йорданова, за да внесе във Висшия съдебен съвет (ВСС) ново искане за освобождаването на Иван Гешев.


Откакто встъпи на поста, Йорданова многократно заяви, че в министерството са постъпили сигнали, свързани с дейността на главния прокурор, по които се работи. Досега е огласявала частично само два от тях – единият е за т. нар. случай Жоси - голяма хранителна фирма, в хода на чието дело бащата на гл. прокурор става крупен акционер, а за втория се знае само, че е свързан с отказа на прокуратурата да разследва мистериозно изчезнали от съда търговски дела.


Както е известно, миналата година служебният министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов (в момента конституционен съдия) поиска от ВСС да отстрани предсрочно Гешев от поста му. С 12 на 8 гласа обаче съветът прие искането на Стоилов за недопустимо. Тогава той не само обжалва решението на ВСС пред Върховния административен съд, но и поиска тълкуване от КС.



За да се произнесе, КС ще тълкува чл. 130 в от основния закон. Той предвижда, че министърът на правосъдието може да прави предложения за назначаване, повишаване, понижаване, преместване и освобождаване от длъжност на съдии, прокурори и следователи. Според тезата, застъпена от мнозинството във ВСС обаче това правомощие не се отнася до тримата големи в съдебната власт.


Застъпниците на обратното виждане – че министърът може да иска предсрочното освобождаване от длъжност на председателите на върховните съдилища и на главния прокурор изтъкват, че те също са съдии и прокурори и следователно чл. 130в от Конституцията, включва и тях.