19min.bg

Куба обвини САЩ, че подклажда икономическа криза на острова

Куба обвини САЩ, че подклаждат икономическа криза на острова и са причина за рекордно нарастване на миграцията през Централна Америка.

"През последните месеци и седмици незаконният миграционен поток от кубински граждани през централноамериканския коридор, насочен към Съединените щати, отбеляза забележим ръст", заяви външното министерство на страната.

По данни на американското правителство през миналата година на южната граница на САЩ са пристигнали рекорден брой кубински имигранти - 250 000 души, или повече от 2% от населението на острова, които идват предимно по суша през Никарагуа и Мексико.


Макар че броят на кубинците, влизащи в САЩ, леко намаля за няколко месеца тази година, тъй като много от тях избраха новия законен път за влизане, установен от администрацията на президента Джо Байдън, този "предсрочно освободен" път не може да побере всички кубинци, бягащи от икономическата катастрофа в родината си, предупреждава Хавана.

"Икономическата блокада, засилена през последните години, причинява изключителни ограничения на кубинската икономика и на жизнения стандарт на населението, което стимулира миграцията", продължава изявлението на министерството. Броят на заминаващите надхвърля общия брой на миграцията от лодката "Мариел" през 1980 г. и изселването на рафтерите през 1994 г., взети заедно, и представлява най-голямото миграционно събитие в съвременната история на острова.


Докато администрацията на бившия президент Барак Обама беше започнала да нормализира отношенията с Куба след десетилетията на разрушително икономическо ембарго от Студената война, неговият наследник Доналд Тръмп обърна този процес и отново наложи политика на "максимален натиск" върху карибския остров.

Администрацията на Байдън не е дала признаци, че планира да прекрати търговските ограничения въпреки десетилетията на международно осъждане. През 2021 г. тя наложи допълнителни санкции срещу Хавана, след като властите потушиха антиправителствените бунтове, за които твърдяха, че са подкрепени от САЩ. В резултат на това островът е изправен пред критичен недостиг на храна, гориво и лекарства, което подтиква рекорден брой кубинци да напуснат дома си в търсене на икономически възможности в чужбина.

Безпрецедентен брой нелегални имигранти се вляха в САЩ по време на управлението на Байдън, като само през миналия месец митниците и граничната охрана на САЩ съобщиха за 260 000 срещи с мигранти - най-високият месечен брой, регистриран някога от агенцията. През 2022 г. са били регистрирани рекордните 1,6 млн. преминавания.


Макар че Байдън с неохота възстанови някои от строгите гранични политики на своя предшественик, той също така разшири правните възможности за легално влизане на мигранти от някои държави, считани от САЩ за неприятелски - сред тях Венецуела, Никарагуа и Куба.