19min.bg

Купуваме с 12% повече хапчета

През първото полугодие на тази година пазарът на лекарства у нас бележи ръст от 10% и е на стойност близо 1 милиард лева. Това съобщиха на семинар Фармацевтичен пазар и лекарствена политика в България 2009-2011 г., организиран в Созопол от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. Най-голямо увеличение има при продажбата на лекарства с рецепта.


Ръстът на фармацевтичния пазар е повлиял на оборота на аптеките, който достига средно 400 хиляди лева годишно и прогнозата е да продължава да расте. Фармацевтичните производители смятат и че парите за лекарства, заплащани от Здравната каса, до края на годината няма да достигнат с около 5 млн. лв. Българинът е купувал с 12% повече лекарства през първото шестмесечие на годината в сравнение със същия период на 2009 г., отчитат представители на фармацевтичния бранш. Причината е в неадекватното лечение, ниската удовлетвореност на българина от здравеопазването и намалените финансови ресурси за сектора.


България е единствената държава в ЕС, в която пациентите плащат повече от половината от стойността на лекарствата. Средно за Европа разходите за медикаменти за домашно лечение на човек са 200 евро на година. А у нас едва 19 евро, сочат още данните на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (АНФПБ). Цените на лекарствата тук са едни от най-ниските в Европа. Медикаментите обаче се оскъпяват от това, че ДДС върху лекарствата е 20%, докато в Испания, например, е едва четири на сто. Освен това 83% от лекарства у нас, които консумира българинът, са генерични, тоест молекули, които са извън патент, стари и отдавна са извън употреба, посочи данните на асоциацията нейният председател Деян Денев пред БНР.