Кушлев: Заведени са 193 дела за отнемане на имущество на стойност 219млн лева
„Относно Октоподите съм казал, че там ще изпълним дълга си. Но все още разработката е на такъв етап, че не бива да навлизам в конкретика. Видяхте с Наглите как се получи – само един месец след започването на наказателното производство, бяха наложени обезпечителните мерки и ускоряваме темпото.“, каза Стоян Кушлев, председател на Комисията по установяване на имущество придобито от престъпна дейност (КУИППД) по БНР.
Стоян Кушлев коментира казуса с Виктор Епщайн, обвинен за цяла палитра престъпления, при което разходите му са за 82 300 минимални работни заплати, а приходите са само за около 190 минимални работни заплати. Кушлев съобщи, че комисията е предявила иск срещу бившия общински съветник от Русе Виктор Епщайн за близо 62 млн. лева, като по този случай се работи от 2-3 години, защото преди това бяхме уведомени от Русенската прокуратурата за производство срещу него. „Там има много интересни моменти – 3,5 млн. лв. са присвоени от депозити, което е чист случай на пране на пари. Тези депозити са на други лица, не на негово име и всички казват, че тези пари не са техни, с изключение на бащата, т.е., класически пример за пране на пари. Това е много интересен случай“ - коментира още председателят на Комисията Кушлев. Целият център в Русе са построени с кооперации, с 20 супер луксозни офиса. Много е интересен начинът, по който са купувани терените, със заменки. Инспекторите свършиха огромна работа, но има и други случаи, по които се работи, отбеляза още Кушлев.
За Христо Ковачки той каза, че там има само обезпечение, защото там няма осъдителна присъда, но се очаква решението на съда. При Ковачки имаше второ обезпечение от 13 млн. лв., така че трябва да оценяваме и този резултат като национално постижение.
Комисията беше удостоена от ЕС да проведе Европейски семинар по установяване и отнема на имущество на 10-11 март като домакин, похвали се още той. Българската делегация ще бъде най-многобройна – 25 души, като са поканени представители на МВР, ДАНС и ще се обсъждат проблеми, свързани с квалифицираната информация.
Запитан дали комисията е запорирала имуществото на Йордан Йонов, Данчо Пръча, Кушлев потвърди и каза, че има решение на Окръжния съд за отнема на имуществото, на стойност над 1 млн. лв., който си е създал цяла империя. Също така има решения и за още други водещи личности в престъпния свят – Муса Алиев – 3,5 млн. лв., за Роко – 1,750 млн. лв., на Митьо Очите - чакаме решение на втора инстанция за над 2 млн. лв., за Петър Главчев – за отнемане на големия му хотел и над 2 млн. лв. Също така имаме решения за отнемане на имущество на Ерджан Рашид-Роко и Живка Гаич, подчерта той. Хората искат да видят справедливо решение за отнемане на имуществото на тези хора, допълни той. Общо досега са образували 520 производство за установяване на имуществото, 412 обезпечение за 442 млн. лв. и са заведени 193 дела за отнемане на имущество на стойност 219 млн. лв., уточни още Стоян Кушлев. „Много добре стартираме от началото на година, което е от значение за обществото мнение и ЕК и ЕС, която до края на март ще вземе предвид резултатите на Комисията за юлския доклад“, смята още той. По думите му се очаква разширяване на правомощията на комисията, но малко се бавят нещата, тъй като това е много сложен закон – трябва отвсякъде да се видят всички трудности и бъдещи усложнения и до средата на годината очакват закона да бъде приет. Информацията е цитирана от БГНЕС.