19min.bg

Л. Абаджиева: Последното, с което правителството трябва да се занимава, е реформа в театъра

 Последното, с което това правителство трябва да се занимава, е реформа в театъра, заяви известният режисьор Лилия Абаджиева, която работи по Гьотевия "Фауст” с трупата на Варненския театър, предаде БГНЕС.


Според Абаджиева параметрите на тази реформа са крайно неясни, има някакви работни групи, които преговаряли, а същевременно вече имало затворени театри.
„Моето скромно мнение е, че не бива да се правят никакви резки движения и никакви реформи в театъра. Аз съм твърдо против реформата от това правителство и в тази тежка финансова ситуация. Аз съм наистина категорично срещу това да бъдат закривани театри. Да закриеш театър означава да не можеш да мислиш в бъдеще време”, счита Абаджиева.
„8 млн. на година мисля, че е бюджетът на целия български театър. 50 млн. са разходите на партиите, които четох, че сега били съкратили... Какви разходи могат да имат партиите, колко са тези партии, какво правят те въобще за българската култура и за българската държава, защо те трябва да получават такива пари, а в същото време да се съкращават театри?”, негодува театралният режисьор.
На аргумента, който някой чиновник би могъл да приведе, че има трупи, които са нерентабилни, Лилия Абаджиева отвръща, че по света няма театър, който да се самоиздържа, а освен това всеки български спектакъл връщал бюджета си на 10-о представление. „Финансовата криза прави истерични някои от министрите в желанието им да направят нещо – отбелязва носителката на много международни награди.
„Четири театъра са закрити на първи април, отбелязва режисьорката. – Те виждат, че ние не реагираме и аз не зная какво може да се очаква. В София един актьор може да играе в няколко театъра, да прави дублажи, да снима, а тук (във Варна, б.а.) един актьор може да играе само в този театър. Колко са актьорите в България, че не могат да им се вдигнат заплатите – няма и 2 000 души”, добавя възмутено.
На въпрос дали не е твърде трудно да се прави театър в България, Лилия Абаджиева отговаря, че когато човек вярва, трудностите не могат да го препънат. Иначе според нея животът не само на театралите, а въобще и на артистите в България, никак не е лек. С уговорката, че не иска да прилича на хленч, добавя, че артистите са на социалното дъно.
„България няма и никога след промените не е имала идея за културна политика – казва още Абаджиева. – 0,4-0,6 е процентът за култура, който се отделя от републиканския бюджет – нещо, което го няма никъде по света; дори Македония има 4 %”, уточнява театралната режисьорка, която е изнасяла лекции и правила постановки в САЩ и Германия.