19min.bg

Lego се отказва от плановете си да се откаже от тухличките от петрол: FT

Най-големият производител на играчки в света Lego се е отказал от плана си да започне да произвежда емблематичните си тухлички от рециклирани бутилки за напитки вместо от пластмаса, произведена от петрол, съобщи Financial Times.

Според доклада датската компания, която произвежда милиарди части Лего всяка година, е установила, че производството на тухлички от рециклиран полиетилен терефталат (RPET) би довело до по-високи въглеродни емисии.

През 2021 г. Lego започва да проучва възможността за преминаване към RPET от акрилонитрил-бутадиен-стирол (ABS), за чието производство са необходими около 2 кг петрол, за да се произведе 1 кг пластмаса. ABS се използва в около 80% от блокчетата на Lego. Благодарение на нея блокчетата са издръжливи и лесни за сглобяване и разглобяване.

"Тествахме стотици и стотици материали. Просто не беше възможно да намерим подобен материал", казва изпълнителният директор на Lego Нилс Кристиансен пред FT.


 "Това е все едно да се опитваш да направиш велосипед от дърво, а не от стомана", казва Тим Брукс, ръководител на отдела за устойчиво развитие на компанията, и отбелязва, че замяната на ABS се е оказала много по-трудна, отколкото са си представяли.

Сега Lego планира да направи всяка съставна част на ABS по-устойчива, като постепенно добавя повече биоматериали и рециклирани материали.

"Не става от 0 до 100% устойчивост от един ден до следващия, но започвате с елементи, които са базирани или на биоматериали, или на рециклирани материали. Може да е 50 %, 30 % или 70 % на тази основа", твърди Кристиансен.

Първоначално Lego имаше за цел до 2030 г. да премахне всички пластмаси на петролна основа в материалите, които използва в своите комплекти за игра. Компанията се стреми да се отърве от пластмасовите торбички за еднократна употреба, използвани при опаковането на нейните тухлички, до 2025 г., като вместо тях в много от настоящите комплекти се използват хартиени контейнери.