19min.bg

Лекари: Ограничените направления струват скъпо на държавата

Един месец работим, два месеца бездействаме, откакто има остър недостиг на направления за тримесечието, заяви управителят на 5-о ДКЦ  в Пловдив д-р Калин Калинов, цитиран от Дарик. По думите му, заради тенденциозното намаляване на регулативните стандарти, пациентите предпочитат да се самолекуват вкъщи, защото нямат възможност да доплащат за изследвания. Това води до здравословни усложнения и същите пациенти стават „клиенти" на болниците, което струва на държавата много по-скъпо, коментира гинекологът.


Д-р Калинов представи проблема на срещата с депутати от Пловдив и областта, организирана от Районната колегия на Българския лекарски съюз. На нея присъстваха пловдивски депутати от ГЕРБ и Коалиция за България, които обещаха да отнесат исканията на съсловието до съответните институции.


Шефовете на ДКЦ-та в Пловдив и областта се обединиха около мнението, че всеки ден, отивайки на работа, се чувстват като престъпници. Усещането им било провокирано от заканата на НЗОК да преследва всеки изпълнител на медицинска дейност, който надвиши лимита за направления за преглед при специалист. Страхуваме се до такава степен, че най-вероятно в края на годината ще се окаже, че не сме оползотворили всички талони, с които сме разполагали, коментира д-р Цветана Пеева - шеф на ДКЦ-6. Няма регламент, който да посочва какво се случва с неусвоения остатък на талони и механизъм за преразпределянето им, оплака се лекарката.


Медицитсе обявиха и против намерението на правителството за редуциране на разходите на Центровете за спешна медицинска помощ с до 30%. Ако това стане, трима от 10 пациенти ще останат без спешна помощ.