19min.bg

Личните лекари настояват за бързи тестове само при 2 симптома

На фона на бързо разрастващата се епидемия у нас личните лекари и здравните власти още не могат да се разберат при какви условия да се назначават платените от НЗОК тестовете за коронавирус, пише Медиапул. Още от лятото джипитата настояват да се улесни достъпа до платени от НЗОК тестове и да им бъде позволено да издават направления на пациентите. В началото на октомври беше постигната договорка те да издават направления, като трябваше да се изработят критерии при какви условия да става това. След вече месец комуникация между тях и властите и постоянно прескачане от една на друга идея се оказва, че те все още нямат общо виждане по въпроса.


Преди ден Лекарският съюз публикува проекта за анекс към рамковия договор, изпратен от НЗОК, който предвижда личните лекари да издават електронно направление за PCR тест при наличие на поне 5 от няколко новопоявили се симптома: температура; кашлица - предимно суха; силна отпадналост; загуба на вкус и/или обоняние; затруднено дишане или недостиг на въздух; миалгия (мускулна болка); кислородно насищане по-малко от 92% (или по-малко от 88% за пациенти с хронична обструктивна белодробна болест - ХОББ). Първоначално едно от предложенията на джипитата беше направлението за тест да се дава при наличие на поне 4 симптома.


Според личните лекари обаче това решение вече е неработещо заради динамичната промяна в ситуацията от началото на октомври досега. Те дават пример, че в началото на октомври са регистрирани около 800 новозаразени на ден при 4000 сега.


Джипитата настояват тестването да се улесни като се позволи да назначават първо от бързите антигенни тестове, а PCR тестът да е само за потвърждаване на диагнозата. И освен това тестовете да се назначават при наличие на два, а не на пет симптома. Джипитата предлагат и разширяване на списъка със симптомите като се добавят още главоболие, диария, болки в гърлото, гадене и повръщане.


От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари обясниха в петък, че достъпът до тестване трябва да е лесен и то да става бързо, за да могат заразените бързо да се изолират, а контактните им - проследявани и така да се намали разпространението на инфекцията. По думите им това може да стане с антигенните тестове, които са евтини, достъпни във всяка лаборатория и