19min.media

Литва възобнови покупките на зърно от Русия

След продължително прекъсване Литва възобнови покупките на зърно от Русия, като през февруари внесе над 12 000 метрични тона на стойност около 2 млн. долара, сочат статистически данни.

Бившата съветска държава, която е един от най-яростните критици на Русия, беше спряла редовния внос на зърно от съседката си през май 2023 г., като получи последната си доставка през юли.

Въпреки това през март 2024 г. Литва, заедно с Латвия, Естония, Полша и Чешката република, призова Европейската комисия да наложи пълна забрана на вноса на зърно от Русия и Беларус заради конфликта в Украйна.

Статистическите данни показват, че Латвия също е увеличила вноса на руско зърно, като през февруари е закупила 58 800 тона в сравнение с 52 600 тона през предходния месец.


Рига е един от най-откровените привърженици на налагането на общоевропейски санкции върху руското зърно. Това обаче не попречи на Латвия да увеличи вноса си на селскостопански продукти от Русия с почти 40% на годишна база през първото тримесечие на 2024 г.


През февруари Латвия наложи едностранна забрана за внос на храни от Русия и Беларус, като стана първата държава от ЕС, въвела такова ембарго, а Литва обяви, че ще подлага товарите на строги проверки.
Въпреки това през февруари страните от ЕС закупиха общо 92 600 тона руско зърно на стойност почти 17 млн. евро.


Миналия месец медиите съобщиха, че Европейският съюз се готви да наложи мита в размер до 50 % върху вноса на зърно от Русия и Беларус под натиска на протестиращи фермери и няколко държави членки.


Брюксел дълго време се противопоставяше на натиска от страна на Полша и балтийските държави за ограничаване на вноса на селскостопански продукти от Русия и Беларус с аргумента, че подобна стъпка може да наруши световните пазари на храни и да навреди на развиващите се страни.


Русия е един от най-големите износители на зърно, фуражи и торове в света. Въпреки че САЩ и техните съюзници не наложиха директни санкции върху тези стоки заради войната в Украйна, транспортирането им по море беше затруднено от санкциите върху търговското корабоплаване.