Лондон предава Асандж на смърт в САЩ
Британският външен министър със звучното английско име Сажид Джавид, който миналата седмица си правеше пиар като противник на американската администрация, тържествено обяви, че предава Джулиан Асандж на САЩ. Нещо повече, заклейми го като виновен, при положение, че никой съд не е доказал подобно нещо, а в цивилизования свят съществува презумпция за НЕвиновност: „Правилно е зад решетките. Има искане за екстрадиция от САЩ, което дойде преди заседанието на съда в петък”. Напомняме, че Асандж НЕ е американски гражданин и от гледна точка на международното право подобно искане е най-меко казано спорно. Освен това е и тежко болен, което също не интересува министъра. САЩ предяви 17 нови обвинения срещу австралийския журналист. Прегрешението му е, че разкри чрез Уикилийкс престъпления на щатските военни по време на войните в Ирак и Афганистан, неправомерно задържане и направо отвличане на хора и попадането им в нерегламентирани на практика концлагери – затвори с особен режим, а също подслушването на световни лидери като Меркел, френските президенти, държавници от цял свят, включително свалената против всякакви изисквания на правото глава на Бразилия от бг произход Дилма Русев, осъществявано от американските служби. Заради Уикилийкс започнаха разследвания срещу Хилари Клинтън и изтеклата й поради небрежност секретна кореспонденция в качеството на държавен секретар на САЩ. Което ще рече, че той всъщност е помогнал на правосъдието в Щатите. А то сега преследва 47-годишния журналист, въпреки че потвърди истинността на всичките му публикации и се възползва от тях в своята дейност. 6 години Асандж живееше в посолството на Еквадор в Лондон, но след получаване на 4,5 млрд.долара заем от МВФ и още 6 млрд. долара обещания от свързани с него финансови институции, латиноамериканската държава предаде политемигранта на Великобритания. Припомняме, че изфабрикуваните срещу него обвинения в изнасилване в Швеция бяха отхвърлени от съда там. По време на ареста на Асандж противозаконно бе задържана негова собственост – включително компютри и архиви, за което той алармира.
Посетилия го в британския затвор докладчик на ООН по измъчването на хора Нилс Мелцер заяви, че има ясни знаци, че репортерът е подложен на безчовечно отношение, което се прибавя към бездруго твърде тежкото му здравословно състояние.
На фона на това очевидно неспазване на изповядваните от нашия западен свят ценности като свобода на словото и върховенство на закона, Русия се възползва да вземе предимство в информационната война. Тя освободи не само разследващия журналист, обвинен за притежаване на надвишаващо законовия праг количество наркотици, дори президентът Путин уволни виновните за ареста двама генерали. И пусна от ареста опозиционния деец Навални. Всичко съвпадна и с националния празник на страната на 12 юни.