19min.bg

„Лукойл“ отлага модернизацията на „Нефтохим“

Руският петролен гигант „Лукойл“ отлага разработването на редица големи чуждестранни проекти във връзка с кризата, съобщават водещите бизнес издания „РБК Дейли“ и „Ведомости“, цитирани от БГНЕС. Сред засегнатите ще бъде и модернизацията на рафинерията „Нефтохим“ в Бургас.


Заради кризата на „Лукойл“ най-вероятно ще му се наложи да съкрати инвестиционната си програма през следващите две години и да отложи сроковете за пускане на редица големи чуждестранни проекти. Това заяви ръководителят на компанията Вагит Алекперов, цитиран от „РБК Дейли“. Освен това, по думите му, с една година ще бъде отложено пускането на находището Филановски в северната част на Каспийско море. Но инвестициите в Западен Сибир и Ямал компанията възнамерява да запази, добавя изданието. Петролната корпорация планира да се съкрати работата в сектора upstream, за разлика от downstream, където ще бъдат отложени сроковете за строителство на съоръжение за каталически крекинг в Волгоградската рафинерия и модернизацията на завода в Бургас /България/, пише „РБК Дейли“. Едновременно с това изданието посочва, че „още една непопулярна мярка, каквато е съкращаването на щата, която вече обявиха представителите на редица компании от петролния сектор, „Лукойл“ все пак възнамерява да избегне“. „Програмата за съкращаване на разходите няма да засегне числеността на персонала“, увери Алекперов, цитиран от „РБК Дейли“.
Източник от „Лукойл“ е уточнил за „Ведомости“, че началото на усвояването на находището Филановски сега е насрочено за 2013 г., вместо планираната по-рано 2012г. Относно централно азиатските находища, по думите му, никакви решения все още не са взети, въпросът още се обсъжда. А реконструкцията на „Нефтохим“, преди всичко увеличаване на капацитета му, от 8,8 милиона тона до 10 милиона тона, е замразена за неопределен срок, пише „Ведомости“. „Лукойл“ е петролна корпорация. Акционери – топ-мениджърите на компанията контролират над 30% от акциите й, а „КонокоФилипс“ - 20%, руски физически лица – 3,9%, останалата част се търгува на борсите. Капитализация – 32,9 милиарда долара. Финансови показатели /US GAAP, за 9 месеца 2008 г./: приходи – 89,3 милиарда долара; чиста печалба – 10,77 милиарда долара; Добив – 96,6 милиона тона, 13,9 милиарда куб.м. газ /2007 г./, преработка на петрол – 52,2 милиона тона.