19min.media

Лула се отказа от плановете си да продаде 8 държавни корпоративни гиганта

Новоизбраният президент на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва се отказа от плановете си да продаде осем държавни корпоративни гиганта, включително петролната компания Petroleo Brasileiro, известна като Petrobras, съобщи бразилският новинарски уебсайт G1 в понеделник.

Лула, който беше начело на правителството от 2003 до 2010 г. , положи клетва като президент на Бразилия на 1 януари. Вкаран в затвора за подкупи през 2018 г. , присъдите на Лула бяха отменени през 2019 г. , което му позволи да победи Жаир Болсонаро на изборите през октомври.

Решението за изваждане на държавните предприятия от списъка на продажбите на държавни активи е един от първите официални актове на левия политик.


Освен Petrobras в поръчката са включени Pre-Sal Petroleo - държавната фирма, която отговаря за надзора и продажбата на държавния дял от нефт и газ по договори за съвместно производство, както и пощенската служба Correios и Empresa Brasil de Comunicacaooperator, която управлява мрежата за радиоразпръскване на федералното правителство.


Предприятието за ИТ услуги Dataprev на бразилската система за социално подпомагане, държавната ядрена компания Nuclep, корпорацията за ИТ услуги Serpro и Националната компания за доставки на Министерството на земеделието също са извън списъка за приватизация.

Завръщащият се на поста си президент призова за "осигуряване на строг анализ на въздействието на приватизацията върху държавната служба или върху пазара", като добави, че държавните банки и големите петролни компании като Petrobras ще играят "ключова роля" в новия икономически цикъл.

В понеделник борсовият индекс в Сао Пауло се понижи с 3,24%, а акциите на Petrobras спаднаха с около 6%, тъй като речта на Лула при встъпването му в длъжност породи опасения на инвеститорите за интервенционистки политики на правителството. Стойността на националната валута - реала - се понижи с 1,5%.


Предшественикът на Лула, популисткият крайно десен лидер Жаир Болсонаро, ръководеше администрация, затънала в противоречия, вариращи от корупция до опустошаване на околната среда. Правителството на Лула беше свалено заради мащабна корупция в Petrobras, което доведе до импийчмънт на избрания от него наследник през 2016 г.


 (Reuters: Ueslei Marcelino)