19min.media

М. Миков, Р. Порожанов и Д. Кирилов са били акционери в Трейс груп холд АД

Бившият председател на БСП и бивш МВР шеф Михаил Миков, настоящият министър на земеделието Румен Порожанов и народният представител от ГЕРБ и шеф на правната комисия в парламента Данаил Кирилов са били акционери в "Трейс груп холд АД. Това сочи справка в базата данни в електронното издание bivol.bg.


От списъка личи, че има записани "Ценни книги, поименни акции на Михаил Райков Миков народен представител, Министерство на вътрешните работи".


Редом с Миков, който по-късно, през юли 2014 г. става председател на БСП, в списъка е и Данаил Кирилов – описан като областен управител и депутат.


Сред известните акционери е още Румен Порожанов, описан като депутат и шеф на кабинета на финансовия министър, настоящ министър на земеделието, храните и горите.


В списъка са още имената на Трайчо Трайков, вписан като министър на икономиката и енергетиката в първото правителство на Бойко Борисов, както и Антон Кутев – като депутат от БСП.


Акционерът Миков не носи финансова отговорност поради вида на дружеството. Той и останалите акционери получават само дивиденти.


Акциите на Трейс груп холд АД са предлагани на борсата и всеки с финанси е можел да ги купи. Депутатът и вътрешен министър Миков със сигурност е бил наясно с факта, че дружеството е печелившо. Това е още по-вярно,защото Миков е имал информация в какви търгове участва Трейс холд груп АД и какви шансове има да спечели поредната обществена поръчка,


Финансови експерти са категорични, че акциите на Миков не са престъпление, но придобиването им е укоримо с оглед обществено-политическото положение, което заема той.


„Не е нормално да водиш анти ГЕРБ-политика, а в същото време да даваш парите си на фирма, любима на същата партия. Излиза, че политиката е някакво публично състояние, което няма връзка с индивидуалните разбирания и действията на Миков.


Припомняме, че Трейс груп холд АД нашумя през последните дни след катастрофата в Своге, отнела живота на 17 души. Ремонт на отсечката е извършен от същата фирма срещу 22 млн.лв. До момента всички експерти са категорични, че до трагедията се е стигнало след 5 доклада, че пътят е опасен и никаква реакция за промяна на ситуацията.