19min.bg

Мая: Свалете наказателните лихви


Омбудсманът Мая Манолова изпрати препоръка за законодателни промени към шефа на НС Цвета Караянчева и премиера Бойко Борисов. Тя настоява за намаляване на законната лихва, която гражданите плащат при просрочване на парично задължение. В писмото си тя припомня, че от 1994 г. санкцията за забавяне е 10%  над основния лихвен процент, което е непроменено в годините въпреки различната икономическа и финансова обстановка в страната и съответното намаление на основната лихва 72 пъти. Друг проблем, поставен от омбудсмана в препоръката, е липсата у нас на диференциация на законната лихва, чийто размер е еднакъв за гражданите и за търговците.
Омбудсманът се позовава на многобройни жалби на граждани, изпаднали в тежко положение заради непосилните надчисления, които дължат на банки, фирми за бързи кредити, колекторски фирми, доставчици на обществени услуги, като електроразпределителните дружества, ВиК, операторите,и други. „Тези лихви нарастват още повече след съдебни процедури“, пише Манолова до Караянчева и Борисов. „Не са редки случаите, в които гражданите изразяват съмнения за забавените претенции към тях от кредитори, с цел натрупване на лихви. Има случаи, в които тези лихви надхвърлят главницата. Това води до редица неблагоприятни последици за длъжниците, включително и до съсипване на човешки съдби и семейства”, посочва тя.
Манолова подчерта, че спрямо преобладаващата част от останалите страни-членки на ЕС  законовата лихва у нас е забележимо по-висока. Тя посочи за сравнение страни като Австрия, Литва, Германия, Латвия, където законната лихва при просрочване за физически лица се движи средно около 5%. Омбудсманът посочи, че в тези страни отдавна е намален размера на санкцията и това работи.
„Смятам, че тази практика с различен и по-нисък лихвен процент следва да се приложи и у нас, тъй като е по-справедлива за гражданите и ще им даде възможност да изплуват от финансовото блато, в което се намират повечето от тях“, категорична е Манолова.
„Необходима е нормативна промяна, така че гражданите  да могат да изпълняват задълженията си, без да се стига до оставането им без средства”, апелира омбудсманът.