Македонският парламент одобри договора за смяна на името, въпреки провала на референдума
Република Македония ще смени името си и ще извърши промени в Конституцията на страната, с което се открива възможност за членство в Европейския съюз и НАТО. Това решиха в петък 80 от 120 депутати в парламента в Скопие, които одобриха споразумението с Гърция, в което бе определено като компромисно името Северна Македония. Осем от подкрепилите промените са от опозицията, според македонски медии.
Вчерашният вот в Собранието е само първият от поредица гласувания в сложна процедура, която би трябвало да приключи не по-късно от януари 2019г
Македонските депутати одобриха промяната, след като в края на септември референдум по въпроса с консултативна сила се провали заради неучастие на избирателите. Гласуваха почти 37% от имащите право на глас при минимум от 50% плюс един глас за валидност, като 91.46% от участвалите одобриха сделката с Гърция.
След референдума Заев настоя, че ще внесе промяната в парламента и ако той я отхвърли, ще отиде на предсрочни избори, предаде Гласове.
Парламентарната подкрепа за договора предотвратява засега острата политическа криза в Македония и дава шанс на гръцкия премиер Алексис Ципрас да получи одобрението и на парламента в Атина. Така и той, и македонският му колега Зоран Заев засилват шансовете си да останат на поста.
Договорът изненадващо взе тази седмица първата си политическа жертва в Гърция, където в сряда външният министър Никос Коцияс подаде оставка. Медиите в страната твърдят, че на правителствено заседание той е бил остро нападнат от министъра на отбраната - проруски настроеният националист Панос Каменос, а премиерът не го е защитил пред колегите.
Ципрас ще поеме в събота поста външен министър до одобряването на Споразумението от Преспа и в петък заяви, че правителството му има "пълна и абсолютна подкрепа на мнозинството в парламента". В действителност той разчита на 153-ма от 300 депутатити, а Каменос заплаши да оттегли партията си от управлението, ако се продължи с гласуването на договора с Македония, защото той бил равносилен на национално предателство.
Снимка:ЕПА