19min.bg

Макрон "отрича реалността": Шефът на френския Сенат

Лидерът на френския Сенат открито критикува ръководството на Еманюел Макрон, твърдейки, че президентът няма връзка с реалността и ежедневните тревоги на населението.

В интервю за вестник "Ла Трибюн" Жерар Ларчър беше помолен да оцени историята на Макрон, почти 7 години след встъпването му в длъжност.

"Разочароващо е. Оставам с впечатлението, че не възприемаме една и съща страна, че не чувстваме същата Франция", отговори политикът, изброявайки няколко въпроса, за да "илюстрира отричането на реалността от Еманюел Макрон".

Той отбеляза значителен спад в качеството на преподаване в училище, позовавайки се на последното проучване PISA (Програма за международно оценяване на учениците), което класира френските тийнейджъри на 26-то място в областта на науката и математиката и на 29-то място в четенето с разбиране.

"Това не е просто история за пари и ресурси. Има проблем с предаването на ценности, зачитането на авторитета на учителя, запазването на секуларизма, особено сред обществеността", аргументира се Ларчър.

Той също така посочи здравеопазването, като заяви, че то остава "много голяма загриженост за французите", тъй като болничната система става все по-"бюрократизирана".

"Въпреки че сме страната с най-висок процент на публични разходи, здравната ни система се влоши дълбоко", отбеляза председателят на Сената и добави, че с болници, в които работят 34% немедицински административен персонал, милиони французи са принудени да търсят частна медицинска помощ всяка година.

Ларчър също така посочи липсата на "държавна власт", с ескалация на уличното насилие, градски вълнения, трафик на наркотици, неподчинение на правоприлагащите органи и цялостно влошаване на криминалния пейзаж на страната.

"Всичко това създава недоверие. Не казвам, че правителството не се е опитало. Не казвам, че е просто. Но това забранява всякакво упражняване на самодоволство", заключи лидерът на Сената.

Еманюел Макрон за първи път дойде на власт през 2017 г. , побеждавайки дясната кандидатка Марин льо Пен. Той беше преизбран през 2022 г. , обещавайки "нов метод на управление", твърдейки, че французите са "уморени от реформи, които идват отгоре".

По време на неговия мандат се наблюдават чести вълни от обществени вълнения, по-специално протестите през 2023 г. срещу пенсионните реформи, които повишиха пенсионната възраст от 62 на 64 години.