19min.bg

Макрон привиква Радев и Петков за ветото на РСМ


В най-скоро време ще се проведе извънредна среща с българските власти във Франция заради Скопие в ЕС, съобщи  БГНЕС, позовавайки се на участници в последния коалиционен съвет от 27 май.


 


Президентът Румен Радев и премиерът Кирил Петков се очаква да отидат на накрак, за да одобрят предложение на Еманюел Макрон, което да вдигне ветото за започване на европреговорите на Република Северна Македония (РСМ). Източниците на медията са от различни политически формации и всеки един от тях поотделно е потвърдил информацията. Първите официални изказвания по темата трябва да бъдат факт след като бъде оповестен и мощно подкрепен предложения текст от самото МВнР.


 


Поисканият от Петков Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) при президента за РСМ ще бъде свикан веднага след посещението във Франция. За провеждането му лично се е ангажирал самият той.
След заседанието на КСНС при президента БСП ще свика Националния съвет, който ще даде мандат на Корнелия Нинова да подкрепи предложения текст, пише Стандарт.


 


Останалите партии, които са част от правителствената коалиция ще призоват депутатите си "да гласуват по съвест или пък ще ги призоват да подкрепят, единственото възможно решение". По този начин ще бъде променена досегашната позиция на страната ни, а Петков ще изпълни обещанието си "всичко да бъде одобрено от НС".


 


В срещата на коалиционния съвет от 27 май участваха: Кирил Петков, Асен Василев, Иван Ченчев, Георги Свиленски, Гроздан Караджов, Станислав Балабанов, Велислава Петрова, Атанас Атанасов и Владислав Панов.



По време на разговора от правителството са информирали, че "френското председателство е обещало да включи всички български искания в преговорната рамка и тяхното изпълнение да бъде гарантирано от самия Макрон".

Според БГНЕС коалиционните партньори са се разбрали да не коментират официално казуса с ветото за РСМ през следващите 2 седмици, но медията вече представи отделни цитати на някои от тях.  


"Това на практика означава, че ние се доверяваме изцяло на Макрон, но в същото време рискуваме да изпаднем в десетилетен спор, защото всяка една от страните членки ще може да блокира всяко едно решение. Това ще бъде спор безкрай, а ние не искаме турски вариант", разказа един от участниците пред агенцията.


 


От казаното става ясно, че българското правителство и държавният глава вече са провели преговори с френското председателство на Съвета на ЕС по темата. Макрон е обещал да включи всички български искания в преговорната рамка и самият той да бъде гарант за тяхното изпълнение. На 18 май от Елисейския дворец публикуваха официално съобщение за разговорите, в които се отбелязваше, че в тях е участвал и премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски. Макрон е поел ангажимент за насърчаване на диалога между двете страни и е подкрепил европейската перспектива на Западните Балкани.


 


Според друг участник в срещата от 27 май обаче в плана на Макрон "има предложения, които не са ясни и въобще не е сигурно, че ЕК може да даде гаранции за тяхното изпълнение в бъдеще". На коалиционния съвет е направила силно впечатление информацията, че "президентът Радев е провел много положителен разговор с Макрон".


 


Сериозно притеснение сред участниците на съвета предизвикало и изказването на един от тях, който буквално се е отнесъл с пренебрежение към мнението на българските граждани по въпроса за РСМ. "Каквото и да предложим, то ще мине, защото българите не разбират този въпрос", са били неговите думи. "Сигурно и поради тази причина са отделени десетки хиляди лева за социологическа агенция, която да обработва населението по този въпрос през следващите две седмици", каза още той.


 


От източниците стана ясно още, че по време на срещата е постигнато съгласие и всяко различно мнение и позиция по този въпрос на политици, учени, историци, журналисти да бъде "максимално бързо".



Един от тях дори се похвалил в края на срещата пред част от участниците, че "той лично се е справил с един непослушник и "може да поръча всеки един за оклеветяване от двете страни на границата".


 


Егор Глазунов