19min.bg

Мария Габриел: Мъжете трябва да бъдат включени в борбата срещу гениталното осакатяване на жени

Борбата срещу гениталното осакатяване на жени беше във фокуса на последния ден от 26-тата сесия на Съвместната парламентарна асамблея АКТБ-ЕС, проведена в Адис Абеба (Етиопия). Въпросът представлява общо предизвикателство за ЕС и за страните от Африканския, Карибския и Тихоокеанския басейни. Дебатът беше предхождан от презентация на г-жа Богалеч Гебре*, която представи предприетите действия в Етиопия за борба с тази практика.


Евродепутатът Мария Габриел от Групата на ЕНП/ГЕРБ поздрави г-жа Гебре за смелото послание към Асамблеята относно борбата срещу гениталното осакатяване на жени. Тя припомни кампанията за нулева толерантност, провеждана в Европа съвместно с комисар Вивиан Рединг. "Независимо дали в Европа или в Африка, необходима е нулева толерантност към това явление и не са допустими никакви извинения, свързани с културата”, заяви евродепутатът.


Тя повдигна няколко въпроса, свързани с начините за борба срещу гениталното осакатяване на жени.


Важно е да се избягва капана на медицинското генитално осакатяване, което би могло да изглежда приемливо. "Това остава генитално осакатяване, дори и да се извършва в стерилна среда и от лекар”, наблегна Мария Габриел.


Вторият въпрос е свързан с начина, по който мъжете биват включвани в кампании за повишаване на осведомеността. Г-жа Гебре се съгласи, че е особено важно  и младите, и възрастните мъже да участват в борбата срещу тази практика, заемаща застрашителни размери в някои страни.


Накрая Мария Габриел повдигна въпроса за съвместната работа на ЕС и страните от АКТБ за борбата срещу този бич. „Може да се работи върху повишаване на информираността съвместно с делегациите на ЕС в рамките на двустранния и многостранния диалог, но също така става въпрос и за прилагането на действащите национални разпоредби.”, заключи евродепутатът.


Богалеч Гебре е основател и изпълнителен директор на фондация KGM Етиопия - организация, създадена през 1997 г., която има за цел да съдейства за икономическата и социалната независимост на жените, насочвайки вниманието си към включването на мъжете в този процес, за да се променят нагласите и да се сложи край на половата дискриминация. Първоначалната цел на организацията е именно борбата с насилието срещу жени, по-специално гениталното осакатяване на жени.