Мария Монтесори: Жената, която направи революция в образованието
Мария Монтесори (1870-1952) е лекар, педагог, италиански философ и три пъти номинирана за Нобелова награда за мир.
През 1894 г. тя става първата жена в Италия, която получава медицинска диплома. Работи с деца с увреждания в Рим като детски психиатър.
След като през 1898 г. е назначена за директор на училището за ортофрени, Мария Монтесори обучава деца със специални нужди, като използва заобикалящата ги среда като образователен инструмент.
Това усилие полага основите на това, което днес познаваме като образователен метод Монтесори. Мария Монтесори вярва, че ако нейният метод работи за деца с увреждания, то той може да се използва с голяма полза и за нормалните деца.
Веднъж тя казала: „Освободете потенциала на детето и ще го преобразите.“
Как започна всичко това? Естествено в желанието си да допринесе за подобряване на образованието и да разпространи любовта към ученето сред другите, Мария Монтесори открива първата си детска градина в Рим.
Тя се нарича Casa dei Bambini (Детска къща) и в нея тя започва да усъвършенства своя метод.
Мария Монтесори постига успех в Рим с Детската къща.
Нейните идеи и разбиране за детската психика започват да се разпространяват в други части на света.
Първото училище Монтесори в САЩ е създадено в Таритаун, Ню Йорк, през 1912 г.
И в други региони на света, като Европа и Индия, училищата Монтесори се развиват бързо.
Разширяване на метода на обучение Монтесори
Тъй като Монтесори придобива силно влияние в Индия, Мария Монтесори стажува в Теософското общество на Индия от 1939 до 1949 г.
Тук тя създава курсове за обучение с помощта на сина си Марио Монтесори.
Мария Монтесори изживява остатъка от живота си в Нидерландия, където днес се намира седалището на Международната асоциация Монтесори (AMI).
Мария Монтесори умира в Нидерландия през 1952 г. след цял живот, посветен на изучаването на детското развитие.
Образователният метод на Монтесори е преживял колебания в популярността си, но мнозина вярват, че той може да бъде мощен инструмент за образование и истинско учене.
Какво представлява обучението по Монтесори? Вече повече от век подходът за обучение на деца, разработен от италианската лекарка д-р Мария Монтесори, променя училищата по целия свят. Още щом влезете в класната стая, разбирате, че се случва нещо различно. Класните стаи на Монтесори са веднага разпознаваеми. Ще видите деца, които работят самостоятелно и в групи, често със специално разработени учебни материали; те са дълбоко ангажирани с работата си и уважават себе си и заобикалящата ги среда.
Методът Монтесори насърчава стриктното, самомотивирано израстване на децата и юношите във всички области на тяхното развитие - когнитивна, емоционална, социална и физическа.
Когато на едно дете се даде малко свобода, то веднага ще извика: „Искам да го направя! Но в нашите училища, в които има среда, адаптирана към нуждите на децата, те казват: „Помогни ми да го направя сам“.
Методът Монтесори е вид образователен метод, който включва естествените интереси и дейности на децата, а не формални методи на преподаване. В класната стая на Монтесори се набляга на практическото обучение и развиването на реални умения.
Историята на прочутата италианска лекарка и педагожка е представена в завладяващия дебют на сценаристката и режисьорка Леа Тодорова с Жасмин Тринка в главната роля - MARIA MONTESSORI.
В началото на ХХ век Лили д'Аленги (Лейла Бехти. „Всички твои лица“), известна парижка куртизанка и любимка на парижката кабаретна сцена, има срамна тайна - дъщеря с увреждания, Тина, която трябва да крие, за да защити кариерата си. Без да иска и без да може да се грижи за Тина, Лили решава да напусне Париж и да замине за Рим.
В Рим Лили търси помощ от Мария Монтесори (Жасмин Тринка, „Фортуната“), лекарка, която разработва метод за обучение на деца със затруднения в ученето. Но Мария също има тайна - извънбрачно дете, и скоро тя ще бъде принудена да избира между кариерата и детето си.