19min.bg

Маркет линкс: 42% от българите биха поръчвали лекарства онлайн

Около 42% от пълнолетните българи или около 50% от ползващите интернет биха били готови да закупят онлайн медикаменти, предписани от лекар. Това сочи национално представително проучване на агенция „Маркет линкс“, проведено сред 1000 души, предаде БНР. То ще бъде огласено в детайли днес на онлайн дискусия, посветена на електронното здравеопазване и организирана от вестник „Капитал“.


В момента у нас онлайн могат да се търгуват само лекарствени продукти без рецепта.


И двата сценария - поръчаното онлайн да се получи на адрес у дома или в аптека, са почти еднакво привлекателни за хората, отбеляза в интервю за предаването „Преди всички“ Станислава Чипова, директор „Пазарни проучвания“ в агенция „Маркет линкс“.


Възрастовата група 18-34 г. и живеещите в голям град проявяват по-голям интерес към получаване на поръчаните онлайн лекарства в аптека, сочат данните от проучването. „Които не биха чакали часове и дни за доставка, а биха скокнали до най-близката аптека и биха си взели самите медикаменти.“


Около 40% от жителите на по-малки населени места биха били склонни да купуват медикаменти онлайн, както с доставка до дома, така и с получаване на продуктите в аптека, уточни Чипова.  


Пандемията показа, че този въпрос е на дневен ред да бъде решен, коментира пред БНР адвокат Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите. По думите му, както са решени въпросите за електронните рецепти и за електронните направления за Covid изследване, така има въпроси, които следва бързо да се решат, а не да се чака тепърва месеци и години.


В повече от 15 общини изобщо няма аптеки – това са около 50 хиляди души, които нямат достъп до фармацевтична грижа, изтъкна Таушанов.


Според него получаването на лекарства чрез поръчка онлайн трябва да се разположи в по-широка рамка и да се включат още специални диетични храни за медицински цели, както и медицински изделия за конкретни групи пациенти.