19min.bg

Марковска се загрижила за имиджа на България

Не само, че няма да се оттегли, ами иска разследване срещу огласилия истината за нея


 


След като Брюксел заради нея заплаши България със санкции, с цялата си надменност избраната за конституционен съдия от парламентарната квота Венета Марковска иска от вътрешния министър и от главния прокурор да се издири соченият за автор на сигнала срещу нея Георги Тонев Колев. „Във връзка с избирането ми за конституционен съдия на Република България на 31 октомври 2012 г. в Народното събрание е постъпил анонимен донос, който стана повод за масирана медийна агресия срещу моята личност и човешко достойнство, от една страна, и от друга страна – същият донос е изпратен и в Европейската комисия и става повод за заплаха срещу Република България”, пише тревожно Марковска.



Сигналът срещу нея бе подаден в правната комисия на Народното събрание при първоначалното й изслушване преди гласуването й за КС. Управляващите, независимите и части от опозицията открито застанаха зад Марковска с аргумента, че сигнала е анонимен. Но първо той не е анонимен, а е подписан от Георги Колев Тонев, второ – огласява известни вече журналистически публикации, базирани на разкрития на вътрешния министър Цветанов преди 2 години и потвърдени преди три дни лично от заместник-министъра в същото ведомство.



„Съгласно чл. 4, ал. 2 от Конституцията на Република България, държавата гарантира достойнството и правата на личността, а съгласно ал. 1 Република България е правова държава и се управлява от Конституцията и законите, а не – от доноси”, пише в писмото на Марковска, която смени различни версии за посочените в „доноса” обстоятелства.



„С оглед избягване на неблагоприятни международни последици за България от ЕК, опетняване авторитета на българския парламент, гласувал за мен, така, както и за защита на моето лично достойнство, гарантирано от Конституцията, моля соченият като автор на доноса Георги Тонев Колев да бъде издирен, ако въобще съществува такъв, и да бъда уведомена за адреса му. Горното ми е необходимо с оглед разпоредбата на чл. 80 от Конституцията, съгласно който гражданите могат да бъдат изслушани в Народното събрание и да представят исканите от тях сведения и документи”, добавя Марковска.


Снимка: БГНЕС, архив