19min.bg

Мъртъвци „разнасят” е-поръчки за 96 млн.лв., НАП намира живите, които не плащат данъци от реалните сделки

НАП вече търси дължимите данъци върху близо 96 млн. лв. доходи, реализирани от общо 7000 физически лица, извършвали онлайн търговия. Данните за осъществените от тях сделки в интернет и придобитите суми от наложени платежи са предоставени от куриерските фирми, съобщи приходната агенция.
Данъкът върху въпросните установени укрити 96 млн. лв. е между 10 и 15 млн. лв., в зависимост от облагането по конкретната сделка, което варира – това са парите за от 100 до 150 нови линейки, каквито толкова липсват в пандемията.

Засега данъчните са се фокусирали върху интернет търговците с най-големи доходи, като постепенно обхватът ще бъде разширяван. Вече са инициирани 3500 телефонни обаждания, сред които 1300 към лица с особено високи печалби от сделки в интернет пространството, предаде Сега.

Данъчните разказват, че са се натъкнали на любопитни практики. Например едни лица фигурират като получатели на наложения платеж, а търговският профил, от който е осъществена сделката, е на безработни, които твърдят, че носят пратките до определен адрес срещу заплащане от 5 лв. на курс.
Не са малко и случаите на лица, починали преди 2 и повече години, които имат търговски профили и „реализират” значителни продажби. Разбира се, зад мъртвите души стоят живи хора, които се облагодетелстват с милиони лева за сметка на данъкоплатците веднъж като клиенти, и втори път, като изрядно издължаващи се към хазната, за разлика от хитреците.

С данък не се облага само продажбата в интернет на лични и употребявани вещи. Ако продавате старите си ски обувки например или използвано детско столче, не се дължи налог, обяснява НАП.
Ако обаче става дума за регулярни продажби на стоки, които очевидно не са закупени за лична употреба, а с цел търговия и печалба, се дължи и се начислява данък, който трябва да се декларира.
Продажбите в интернет, които са с цел печалба, се облагат с данък от 10% или 15% в зависимост от това каква дейност извършват търговците.


 Радостина Тонева