Маслото в магазините пак пълно с опасни вещества
Кравето масло, което е сред най-използваните продукти във всяко домакинство, продължава да бъде пълно с вредни вещества. Девет месеца след предишните тестове, извършени от асоциацията на Активните потребители, нищо не се е променило - повечето производители продължават да влагат в продуктите немлечни мазнини в нарушение на законодателството и добрите производствени практики. От Асоциацията публикуваха ново изследване по темата, съдържащо тревожни данни.
Оказва се, че резултатите от двете лаборатории, в които са извършени тестовете, са идентични и категорични - отново, както и през септември 2014, е установено наличието на немлечна мазнина в 4 от 10 продукта, което представлява над 1/3 от изпитаните масла. При едната проба съдържанието на немлечна мазнина достига до изумителните 64%. В останалите проби, където е установено това нарушение, то варира между 10 и 48%.
Маслата, в които се откриват примеси, са произведени от три компании. При две от тях, Хранинвест и Miltex, същото нарушение беше засечено и при предишното изследване през 2014. Влаганите заместители на млечната мазнина могат да бъдат с растителен произход, например палмово масло. Могат обаче да бъдат използвани и , хидрогенирани отпадъчни мазнини, свинска мас и др. Същите 4 продукта се характеризират и със завишено съдържание на вода, което не е декларирано на етикета. При определени обстоятелства, вложените немлечни мазнини могат да са и опасни за здравето на хората. Имитиращите мазнини и повечето вода са благодатна среда за развитие на патогенни микроорганизми.
Според законодателството, продуктите с добавени немлечни мазнини задължително трябва да бъдат обозначавани като "имитиращи". На опаковката им пък трябва да бъде изписан видът и процентът на заместителя. Както става ясно от проучването обаче, повечето производители на "имитиращи продукти" не отбелязват това на етикетите.