19min.media

Мед. лице правило преглед само с очи на мъж с пневмония в Айтос, твърди синът му

Болен от пневмония възрастен мъж е престоял часове в общо помещение със заразени пациенти с коронавирус в Айтос. За случая сигнализираха зрители на bTV.


В същото време от болницата признават, че нямат достатъчно персонал, нямат и условия да отделят болните с коронавириус от тези без.

 

Инфекциозното отделение в Айтос е единственото в областта, освен това в Бургас. Там лежат трима пациенти с коронавирус и се очакват да излязат още две проби на тестове от този петък.


На този фон от лечебното заведение са напуснали две сестри от лабораторията и една от инфекциозното отделение, защото „ги е страх и са на възраст“. От болницата пък сигнализират за друг проблем – личните лекари отказват да преглеждат пациенти и те пристигат в лечебното заведение в тежко състояние.


Миналата сряда 59-годишен мъж вдига близо 40 градуса температура. Без преглед, личният лекар му предписва антибиотик. 3 дни по-късно го посещава екип на Спешната помощ.


"От другия край на стаята, на вратата на въпросната стая, се е правил преглед само с очи. Реакцията на медицинското лице е била: "Аз оттук като го чувам как диша, няма абсолютно никакви дихателни проблеми, никакво посиняване", разказва Георги Атанасов, син на пациента.


Рентгенът в болницата в Айтос обаче показва, че мъжът е с бронхопневмония. Приет е в инфекциозното отделение.

 

"Той не е преглеждан, дали от джипи, дали от който и да е било. Аз го виждам в понеделник и той беше доста зле – интоксикиран, с голяма пневмония. Къса се някъде връзката. Личният лекар по телефона: "Ами да." – "Ами да, ама този пациент трябва да се прегледа", обяснява  завеждащият вътрешно отделение д-р Силвия Маркова.


След една отрицателна проба за коронавирус възрастният пациент е преместен във вътрешно отделение.  


"Но няколко часа те са престояли на един етаж, през няколко стаи, с две жени, които са били вече с доказан коронавирус, ползвали са един тоалетен възел. Предвид че баща ми е с усложнения, белодробни, заради лекарска некомпетентност и абсолютна немарливост, в следващата ситуация, без той да е регистриран с коронавирус, е подложен на абсолютен риск", казва синът на пациента.


"Поискахме втора проба. От РЗИ ни отказаха и казаха, че щом като е отрицателна първата, няма да правим втора. Ако той е положителен, всички сме контактни", обяснява д-р Силвия Маркова,