19min.bg

Медийната сделка на Sony за 10 млрд. долара в Индия завърши с горчив край

Драматична сага за придобиване в една от най-бързо развиващите се медийни индустрии в света е с горчив край.

Sony Group (SONY) отмени сливането между индийското си подразделение и базираната в Мумбай Zee Entertainment, съобщи японската компания в понеделник, предаде CNN.

Сделката беше обявена преди две години и според анализатори щеше да създаде медийна структура в Индия на стойност 10 млрд. долара, която щеше да разполага с военни средства, за да се справи с местните си конкуренти, както и със световни стрийминг гиганти като Netflix (NFLX) и Amazon (AMZN).

Стъпката на Sony да прекрати преговорите идва в момент, когато Disney (DIS) и Reliance Industries на Мукеш Амбани обсъждат комбинирането на своите индийски медийни бизнеси.

В своето изявление Sony заяви, че "условията за приключване на сливането не са изпълнени", и добави, че "не очаква никакво съществено въздействие върху консолидираните си финансови резултати в резултат на прекратяването на окончателните споразумения за сливането".


Тя не уточнява неизпълнените условия, но според съобщения в медиите между двете компании е имало напрежение по отношение на това кой ще ръководи обединената структура.

Zee е предложила своя главен изпълнителен директор Пунит Гоенка за ръководител на обединената компания, но Sony не се е съгласила, тъй като той е разследван от индийския пазарен регулатор, съобщи Ройтерс.

В своето изявление Zee заяви, че е получила писмото за прекратяване на договора и "оценява всички налични възможности". Компанията също така заяви, че Sony иска такса за прекратяване в размер на 90 млн. долара "поради предполагаеми нарушения" от страна на Zee на условията на сливането.

Zee "категорично отрича всички твърдения ... включително исканията за такса за прекратяване", се казва още в изявлението.

Раздялата идва в момент, когато конкуренцията в индийската развлекателна индустрия се изостря.


С относително свободния си пазар и огромното си англоезично население най-многолюдната страна в света е привлекателна дестинация за световните развлекателни компании.

Правителството на министър-председателя Нарендра Моди очаква скоро страната да стане третият по големина пазар на медии и развлечения в света, като в момента е пети.

Ако сделката между Disney и Reliance се осъществи, тя не само ще помогне на американската компания да укрепи позициите си в Индия, но и ще създаде огромна структура с над 100 телевизионни канала и две стрийминг платформи.