Между 1200 и 1500 годишно са новите случаи на онкоболни в Благоевградско
Тревожна тенденция обяви директорът на онкологичната болница в Благоевград - между 1200 и 1500 годишно са новите случаи на раково болни хора. Апаратурата за лечение има нужда от спешно обновяване, заради което от лечебното заведение поискаха разрешение от Общинския съвет в Благоевград да изтеглят кредит от 5 милиона лева, който самата болница ще изплаща със средства, заработени по Здравна каса, съобщи д-р Георги Георгиев.
Едно от удачните решения на местната власт в Благоевград преди години беше онкодиспансерът в областния център да стане болница за лечение на хора с диагноза рак. Агресивното нарастване на онкологичните заболявания, които за съжаление засягат и все по-млади хора, доказаха тази необходимост. Статистиката става все по-тревожна - през последните години между 1200 и 1500 са новите пациенти, които лечебното заведение диспансеризира. Преди време, финансирано с европейски средства, към болницата беше разкрито и отделение по лъчетерапия. Сега има дори Covid сектор. Апаратурата обаче е остаряла и излязла от употреба по света.
Едно от най-ценните неща, които има общинската болница по онкология в Благоевград, е екипът от специалисти. Самият управител д-р Георгиев е единственият патоанатом в Югозападна България. За съжаление повечето му колеги са в пенсионна и пред пенсионна възраст, а младите специализанти, които лечебното заведение финансира, не са много. Необходимо е да бъде финализирано и допълнителното строителство на болничната сграда, споделя дипломатично директорът на здравното заведение, очаквайки повече активност от Общинския съвет и кметския екип.
И още един актуален въпрос поставя управителят на онкологичната болница в Благоевград д-р Георгиев. Питат и онкологично болните пациенти- защо няма информация дали и кога те ще бъдат ваксинирани срещу коронавирус?
Източник: БНР