19min.bg

Милена Дамянова: Няма как професионалното обучение да се развива без съдействие от бизнеса

"Важно е бизнесът да започне да води по-добър диалог с професионалните училища и гимназии, но и те трябва да търсят неговото съдействие". 


Това заяви Милена Дамянова, председател на постоянната парламентарна комисия по образование. Тя бе официален гост на работна среща за представяне на проектозакона за предучилищното и училищното образование, организирана от народния представител от ГЕРБ-Враца инж. Петя Аврамова.  


"Считам, че настоящият законопроект ще засили интереса към професионалното образование и ще гарантира по-добра подготовка за учениците. Целта е те да се реализират по-успешно на пазара на труда, но за да се случат тези промени трябва да има добра комуникация с бизнеса", посочи Дамянова. 


Тя поясни, че настоящият законопроект предвижда възможността, в последните 2 години от средното си образование, учениците да получат тясна специализация, което от своя страна предполага училищата да разработват учебните си програми заедно с бизнеса.


По въпроса за ресурсните центрове и помощните училища, Милена Дамянова отговори, че законопроектът не предвижда тяхното закриване, а напротив – преобразуването им в модерни центрове за подкрепа на личностното развитие, с добра материална база и необходимите специалисти. 


"Няма да оставим нито едно дете без достъп до ресурсен учител и това е гарантирано от законопроекта. Към момента в страната има 28 ресурсни центрове, а общините в България са 264. Нашето желание е в колкото се може повече общини да има такива центрове", допълни още председателят на комисията по образование.


"Приемането на този законопроект ще покаже, дали ние политиците имаме воля за реформа в образованието. Вярвам, че всички парламентарни групи ще го подкрепят, така че законът да влезе в сила за учебната 2016/2017 г.", завърши Милена Дамянова.