19min.bg

Милиони левове изтичат през „Трамкар“

Общинското дружество „Трамкар“, което от август миналата година е поделение на Столичния електротранспорт, има дълг от близо 5 милиона лева. Въпреки това общината не инвестира чрез поръчки в него. И на практика свежи пари в дружеството не влизат.


Според съветника от НДСВ Владимир Каролев миналата година общинският съвет е гласувал цели 21 млн. лв. заем за дружеството, които до днес така и не са върнати. „Наливат пари за нищо в едно фалирало дружество“, категоричен е общинарят.


Шефът на транспортната комисия към общината Радослав Тошев отрече да е гласувана такава сума. Той призна обаче, че от бюджет`2008 само за заплати са отишли 1 милион лева.


Както 19` вече писа, ако в София се появят нови трамвайни мотриси, те със сигурност няма да са родно производство. Поръчката за 25 нови мотриси има чужд адресат – Загреб, Хърватия. И за тях от „Московска“ 33 ще платят колосалната сумата от 75 млн. евро. Както стана ясно в сряда, общината ще заплати за 1 трамвай – 2,5 - 3 млн. евро. Съветниците от БСП се заканиха да дадат кмета Борисов на прокурор заради сделката.


Парите за трамваите няма да дойдат от терена от 41 дка на бул. „Цар Борис ІІІ“. Неговата продажба трябваше да бъде „златната кокошка“, която да реши не един финансов проблем. Още през лятото на миналата година, след сливането на „Трамкар“ със Столичния електротранспорт се заложи на приходите от тази сделка за закупуването на нови превозни средства за градския транспорт. В навечерието на спряната приватизация на фирмата теренът е оценен от Агенцията по приватизация на 35-40 млн. евро, припомни Радослав Тошев. Тоест, трябва да бъде спазарен поне на двойна цена от тази, за да покрие общината разходите за новите мотриси.


В края на миналата година Столичният общински съвет гласува общината да изкупи терена от 41 дка, собственост на Столичен електротранспорт. Впоследствие, след закупуването на имота, той ще можел да се продаде чрез Столичната общинска агенция за приватизация.


С парите, които общината ще плати за терена, трябва да бъде финансирано преместването на производствените мощности на "Трамкар" в депо "Красна поляна", както и закупуването на нови превозни средства.


В края на миналата година се очакваше пак с тези пари да бъдат покрити увеличенията на заплатите на шофьорите в градския електро и автотранспорт. Не на последно място на тези средства общинарите залагат да бъде ликвидиран дълга на предприятието.


В конкретния момент обаче това едва ли ще се случи, коментираха пред 19` общинари. Причината е, че в условията на световна финансова криза няма интерес към подобни сделки. Така че едва ли скоро в сектора ще влязат свежи пари.


Пак тази седмица бяха пуснати в движение пет изцяло обновени трамвайни мотриси. Както вече писахме, общият брой на мотрисите е 18. Изпълнението е на чешката компания Инекон, която обаче е поискала преди време удължаване на срока заради забавяне от страна на подизпълнителя „Трамкар“.


Сливането на "Трамкар" е бил единственият възможен вариант за запазването на дейността на фирмата, казват общинари. Те обаче са категорични, че скоро българският трамвай няма да е произведен. Намеренията били след време в София да има завод за трамваи-филиал на някоя водеща европейска фирма. Но признават, че това е въпрос от „далечното бъдеще“.