19min.bg

Министър ГБС ще проверява себе си като директор на ГБС

"Има ясни текстове, които разписват правата върху интелектуалната собственост. Собствеността на софтуера се измерва с кода. Разбрах, че тези кодове не се намират в АПИ.


Предадени са на твърди носители. Това, което се установи, е, че ги няма твърдите носители, няма ги и файловете. В автоматизираната система също ги няма кодове. Държавата няма възможност да променя въпросната система и основната опасност е, че при случай на приключване на договорните отношения, ние няма да можем да я използваме", заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков в НС. И излъга.


Другата му идея е да проверява как строителите изпълняват обществените поръчки в т.ч.  възродения и индексиран от него инхаус.


Това означава той да проверява себе си, тъй като – макар да го крие в официалната си биография на сайтовете на МРРБ и ПП, преди да стане политик на Промяната, той беше изпълнителен директор на Главболгарстрой.


Напомняме, че българо-съветското дружество, приватизирано за без пари, в част от чиито фирми той е и съдружник, е най-щедро финансираната от всички правителства на прехода фирма за пътно строителство. Както и онази, която не може петилетка да довърши неголям тунел и няколко километра от АМ Струма, а получава пари през цялото време. По негово предложение – и индексация от 30% на ин-хаус поръчките си.


Тоест, Цеков – министър ще проверява Цеков – директор – тотален конфликт на интереси.


Министър Цеков коментира и строежите на автомагистралите и авансовите плащания. Той подчерта, че темата е изключително важна. "Истината е, че по магистралите не се строи, поради претенции на изпълнителите", обясни министърът на регионалното развитие, който беше шеф при най-облагодетелстваната при всички власти компания. Той съобщи, че е съставена работна група с няколко задачи – да констатира какви са последиците и нарушенията по Закона за обществените поръчки (ЗОП). По думите му, в рамките на този месец работната група трябва да приключи работа, след което ще бъдат взети решения на база на направените заключения.


"С Браншова камара Пътища съм провел няколко разговора. Има категорично мнение, че те не могат да работят на тези цени, затова се работи бавно", каза още Цеков и добави, че ще представи доклад от резултата на работната група.


Регионалният министър съобщи, че от началото на т.г. до 4 септември са събрани от винетки 205 млн. лв., 252 млн. лв. от ТОЛ такси, 17 млн. лв. от компенсаторни такси.