19min.bg

Мирният процес в Непал е заплашен

Непалските маоисти предупредиха, че мирният прогрес в хималайската държава е „под заплаха“, след като искането им за уволнение на началника на армията доведе до разцепление в правителството и конституционна криза, съобщи БГНЕС.


Крайнолевите поискаха оставката на генерал Роокмангуд Катавал за отказа му да включи бившите маоистки партизани в редовната армия. Това беше ключов момент в мирното споразумение от 2006 г., с което приключи десетилетната гражданска война. Решението обаче доведе коалицията на маоистите до ръба на колапса, след като съюзник от лявото пространство напусна кабинета в знак на протест, а президентът на страната Рам Баран Ядав заповяда на началника на армията да остане на поста си.
Говорителят на маоистите и министър на информацията и комуникациите Кришна Бахадур Махара заяви, че мирът е Непал е изложен на риск. „Президентът нарушава конституционните норми. Неговото решение поставя в опасност мирния процес“, заяви той. „Властта да се уволни и назначи действащ началник на армията е на правителството, а не на президента. Ще се придържаме към нашето решение. Нямаме планове да напуснем правителството“, каза той. Решението за уволнение на армейския командващ е било „необходимо, за да се постави армията под граждански контрол, да се стигне до завършек на мирния процес и да се институционализира демокрацията“.
Армията е традиционен бастион на елита на бившата монархия. Тя отказа да приеме в редиците си 19000 бивши комунистически партизани, тъй като ги счита за политически индоктринирани.